Kalendarzowa zima 2021. Kiedy jest najkrótszy dzień w roku? To już niebawem

Za oknami już od kilku tygodni możemy obserwować śnieg. Nie oznacza to, jednak że to wtedy zaczęła się zima. Zarówno ta kalendarzowa jak i astronomiczna jeszcze przed nami. Z jedną z nich związany jest również najkrótszy dzień w roku. Wiemy kiedy dokładnie wypadają te dni.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Chłodniejsze dni panują w naszym roku już od jakiegoś czasu. Śnieg pojawił się już w większej części naszego kraju. Pierwsze opadające śnieżynki nie rozpoczynają jednak zimy. Ani tej kalendarzowej, ani astronomicznej. Obydwie te daty będą mieć miejsce na dniach. Dowiedz się kiedy dokładnie.

Zobacz wideo Mroźna zima a globalne ocieplenie. „Utrwaliło się oczekiwanie, że będzie tylko cieplej"

Kalendarzowa zima 2021. Kiedy się zaczyna?

Data kalendarzowej zimy co roku jest taka sama, ponieważ jest stała i jest to zawsze 22 grudnia. W 2021 roku będzie to środa. Inaczej sprawy się mają z tą astronomiczną, ponieważ jej początek pokrywa się z faktycznym momentem przesilenia zimowego. Słońce góruje wtedy w zwrotniku Koziorożca mamy wtedy do czynienia z najkrótszym dniem w roku na półkuli północnej.

Astronomiczna zima 2021: w tym roku zaczyna się szybciej niż ta kalendarzowa. Najkrótszy dzień roku jeszcze przed nami

Astronomiczna zima ma związek z  przesileniem zimowym, czyli najkrótszym dniem roku. Jest to zjawisko wędrówki Słońca po zwrotniku Koziorożca. W zależności od roku przypada na 21 lub 22 grudnia. Ma to ścisły związek z długością roku słonecznego. W tym roku pierwszy dzień zimy astronomicznej wypada we wtorek 21 grudnia, czyli dzień szybciej niż zaczyna się zima kalendarzowa. W ten dzień wschodu słońca możemy spodziewać się już około godziny 7 a zachodu już około godziny 15. Dzień trwa wtedy niecałe 8 godzin, a przez resztę doby panuje noc.

Od kiedy przybywa dnia? Zacznie robić się dłuższy już niedługo

Noc staje się krótsza a dzień dłuższy od dnia przesilenia zimowego, czyli najkrótszego dnia roku. W 2021 roku przybywać dnia zacznie dokładnie od 21 grudnia. Od rozpoczęcia się astronomicznej zimy zaczyna przybywać godzin dnia, ale wciąż noce są długie. Dzień staje się dłuższy od nocy dopiero gdy nadchodzi wiosna. Następuje wtedy tak zwana równonoc wiosenna. W 2022 wypada ona 20 marca.

Więcej o: