Dodatek osłonowy tabela: Rządowa pomoc obejmie wybranych. Otrzymają oni nawet do 1400 zł

Galopująca inflacja i spowodowane tym podwyżki prądu, gazu oraz żywności, zmusiły rząd do podjęcia działań, aby wspomóc mniej zamożne rodziny w walce z szalejącą drożyzną. Wprowadzona zostanie w tym celu tarcza antyinflacyjna, której jednym z elementów będzie tzw. dodatek osłonowy. Gdzie złożyć wniosek o wypłatę środków oraz kto może je otrzymać?

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Firmy zwrócą pieniądze z tarczy finansowej. Prezes PFR tłumaczy, które i ile

Tarcza antyinflacyjna ma być odpowiedzią rządu na stale rosnącą inflację, a tym samym podwyżki cen. Jednym z założeń tego projektu jest tzw. dodatek osłonowy. Część gospodarstw domowych może liczyć na dodatkowe wsparcie finansowe, jednak wypłaty nie będą przysługiwały każdemu. Trzeba spełnić bowiem kryteria przewidziane przez ustawę. 

Kto może otrzymać o dodatek osłonowy? Tabela z wysokością wypłat

Dodatek osłonowy, czyli jeden z elementów tarczy antyinflacyjnej ma na celu zniwelowanie podwyżek prądu i gazu, a także produktów spożywczych dla wybranych rodzin. Gospodarstwa domowe spełniające określone kryterium dochodowe będą mogły wnioskować o wypłatę świadczenia. Granica dochodowa wynosi: 

  • do 2100 zł miesięcznie — dla gospodarstw domowych jednoosobowych,
  • do 1500 zł na osobę miesięcznie — dla gospodarstw domowych powyżej 2 osób. 

Wysokość dodatku osłonowego może się wahać od 400 zł do nawet 1400 zł. Tabelę z dokładnymi kwotami znajdziecie w tabeli znajdującej się na początku artykułu. 

Dodatek osłonowy: gdzie złożyć wniosek? Nie warto z tym zwlekać

Wniosek o dodatek osłonowy, który będzie przysługiwał za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku należy złożyć w gminie właściwej ze względu na miejsce zamieszkania. Po wydaniu pozytywnej decyzji środki zostaną wypłacone w dwóch ratach w terminie do 31 marca 2022 roku oraz 2 grudnia 2022 roku. Nie warto zwlekać ze złożeniem wniosku, gdyż zrobienie tego później niż na 2 miesiące przed upływem wyżej wskazanych terminów, dodatek osłonowy zostanie wypłacony jednorazowo.

Jakie jeszcze działania przewiduje tarcza antyinflacyjna? Rząd chce na nią przeznaczyć 10 miliardów złotych

Dodatek osłonowy to nie jedyne narzędzie tarczy antyinflacyjnej, które ma pomóc w walce z panującą drożyzną. Według założeń rządu ma ona objąć również: 

  • obniżkę cen paliw silnikowych — akcyza na poziomie minimum UE, 0 proc. od sprzedaży detalicznej paliw
  • 0 proc. akcyzy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych
  • obniżkę cen gazu od stycznia do marca 2022 r. - niższy VAT (8 proc. zamiast 23 proc.)
  • obniżkę cen energii elektrycznej od stycznia do marca 2022 r. - niższy VAT (5 proc. zamiast 23 proc.)
  • oszczędności w administracji i w budżecie
  • obniżenie kosztów energii elektrycznej i podstawowych produktów spożywczych poprzez dodatek branżowy — od 400 do 1150 zł na rok, w zależności od dochodu gospodarstwa domowego
Więcej o: