Podwyżka emerytur w 2022, czyli waloryzacja. Nowa kwota wolna od podatku zmieni wysokość świadczeń

Według wielu scenariuszy podwyżka emerytur 2022, czyli jej waloryzacja może być wyższa, niż na ten moment się sądzi. Na jej wysokość wpłynie też nowa kwota wolna od podatku. Dowiedz się, ile może zyskać senior.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

W przyszłym roku zajdą dwie istotne zmiany mające wpływ na wysokość emerytur. Pierwsza z nich to waloryzacja, która dokonywana jest rok rocznie w celu zminimalizowania utraty wartości pieniądza emerytur w związku z inflacją. W 2022 roku będzie miała miejsce 1 marca. Druga to jedna ze zmian podatkowych związana z Nowym Ładem, czyli zmiana kwoty wolnej od podatku. Jak duży będą mieć wpływ na wysokość świadczeń? Wyjaśniamy.

Zobacz wideo Czy waloryzacja 500 plus jest możliwa?

Waloryzacja emerytur i rent 2022. Kwota, o jaką świadczenia wzrosną, nie jest jeszcze znana

W następnym roku waloryzacja według rządu ma wynieść 4,89%. Jednak zdaniem Minister Marlena Maląg skoro minimalna emerytura w 2021 roku wynosi 1250,88 zł brutto, to w przyszłym roku kwota ta przekroczy 1300,00 złotych. Analizując aktualną sytuację w państwie, wiemy, że w związku ze wciąż rosnącą inflacją wskaźnik waloryzacji będzie zdecydowanie wyższy. Jednak to ile naprawdę wyniesie, dowiemy się dopiero na przełomie stycznia i lutego 2022 roku.

Nowa kwota wolna od podatku 2022 wpłynie na wysokość emerytur. Czy wszyscy seniorzy skorzystają tak samo?

W związku ze zmianami podatkowymi wprowadzanymi w Polsce, czyli nowej kwoty wolnej od podatku, która wynosić będzie 30 tys. zł, seniorzy otrzymają wyższe świadczenia. Od 1 stycznia 2022 roku, czyli już niebawem emerytura bez podatku dotyczyć będzie wszystkich emerytów i rencistów. Najbardziej skorzystać mają ci, którzy pobierają świadczenia w wysokości do 2500 zł. Wszyscy ci, którzy otrzymują wyższe świadczenia, zapłacą podatek tylko od kwoty przekraczającej 2,5 tys. zł.

Rosnąca inflacja w Polsce. Jak wpłynie na emerytury?

GUS, podając najnowsze dane o inflacji, ujawnił, że wartość pieniądza bardzo szybko topnieje. Jak stwierdził prezes Instytutu Emerytalnego:

W gospodarce zjawisko wysokiej inflacji odbierać należy negatywnie jako zagrożenie dla bezpieczeństwa finansowego konsumentów oraz ryzyko dla przedsiębiorców.

Dodał jeszcze, że biorąc pod uwagę wskaźnik inflacji oraz 20 procent realnego wzrostu wynagrodzeń, możemy oczekiwać, że wysokość emerytur wzrośnie o 6,15 proc. Według niego taka waloryzacja może kosztować rząd nawet 16 mld zł.

Więcej o: