Ile może dorobić emeryt? Od 1 grudnia więcej! Niestety, nie każdy senior się wzbogaci

Część seniorów pobierających świadczenie przedemerytalne, decyduje się na podjęcie pracy zarobkowej w celu podreperowania domowego budżetu. Trzeba natomiast pamiętać o tym, że obowiązują pewne limity. To ile może dorobić emeryt regulują bowiem przepisy ustawy FUS. Od 1 grudnia 2021 będzie to jednak nieco wyższa kwota.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Co będzie z emeryturami? Eksperci przedstawiają scenariusze

Wysokość kwoty, jaką może dorobić emeryt zmienia się co trzy miesiące. Uzależniona jest ona bowiem od średniej płacy krajowej. W związku z tym od 1 grudnia 2021 roku obowiązywać zaczęły dla pracujących seniorów nowe limity. Nie dotyczą one jednak każdego. 

Dorota GardiasPłaszcz Doroty Gardias to hit! Ten fason jest też w Orsay

Ile może dorobić emeryt 2021? Od 1 grudnia będzie to wyższa kwota

Zgodnie z informacją przekazaną przez prezesa GUS przeciętne miesięczne wynagrodzenie w III kwartale 2021 roku wyniosło 5657,30 zł. Tym samym zmianom uległy limity, które określają, jakie przychody może osiągnąć pracujący emeryt, aby nie utracić prawa do świadczenia przedemerytalnego. Od 1 grudnia obowiązują zatem dwa nowe progi dochodowe, zgodnie z którymi emeryt może dorobić maksymalnie 7354,50 zł miesięcznie. 

Co w przypadku, gdy pracujący emeryt przekroczy limit? Świadczenie może być zmniejszone lub nawet zawieszone

Jak wspomnieliśmy, od 1 grudnia seniorów będą obowiązywały dwa progi dochodowe. Dotyczą one osób pobierających świadczenie przedemerytalne, które zdecydowały się na podjęcie pracy. Pierwszy wynosi 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, a więc 3960,20 zł. Jego przekroczenie sprawi, że świadczenie przedemerytalne zostanie pomniejszone o kwotę przekroczenia. Drugi próg to 7354,50 zł, czyli 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Po przekroczeniu tej kwoty wypłata zostanie całkowicie zawieszona.

Ceny prądu pójdą w górę (zdjęcie ilustracyjne)Dodatek osłonowy tabela: Rządowa pomoc obejmie wybranych

Limity określające ile może dorobić emeryt, nie dotyczą wszystkich

Są pewne grupy seniorów, których nie obowiązują powyższe limity, a więc mogą dorabiać bez ograniczeń. Mowa tutaj o osobach, które osiągnęły powszechny wiek emerytalny, pobierają rentę inwalidy wojennego lub rentę inwalidy wojskowego, którego niezdolność do pracy powstała w związku ze służbą wojskową, i rent rodzinnych po tym inwalidzie.

Więcej o: