Ile może dorobić emeryt? Od 1 grudnia więcej! Niestety, nie każdy senior się wzbogaci

Część seniorów pobierających świadczenie przedemerytalne, decyduje się na podjęcie pracy zarobkowej w celu podreperowania domowego budżetu. Trzeba natomiast pamiętać o tym, że obowiązują pewne limity. To ile może dorobić emeryt regulują bowiem przepisy ustawy FUS. Od 1 grudnia 2021 będzie to jednak nieco wyższa kwota.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Co będzie z emeryturami? Eksperci przedstawiają scenariusze

Wysokość kwoty, jaką może dorobić emeryt zmienia się co trzy miesiące. Uzależniona jest ona bowiem od średniej płacy krajowej. W związku z tym od 1 grudnia 2021 roku obowiązywać zaczęły dla pracujących seniorów nowe limity. Nie dotyczą one jednak każdego. 

Ile może dorobić emeryt 2021? Od 1 grudnia będzie to wyższa kwota

Zgodnie z informacją przekazaną przez prezesa GUS przeciętne miesięczne wynagrodzenie w III kwartale 2021 roku wyniosło 5657,30 zł. Tym samym zmianom uległy limity, które określają, jakie przychody może osiągnąć pracujący emeryt, aby nie utracić prawa do świadczenia przedemerytalnego. Od 1 grudnia obowiązują zatem dwa nowe progi dochodowe, zgodnie z którymi emeryt może dorobić maksymalnie 7354,50 zł miesięcznie. 

Co w przypadku, gdy pracujący emeryt przekroczy limit? Świadczenie może być zmniejszone lub nawet zawieszone

Jak wspomnieliśmy, od 1 grudnia seniorów będą obowiązywały dwa progi dochodowe. Dotyczą one osób pobierających świadczenie przedemerytalne, które zdecydowały się na podjęcie pracy. Pierwszy wynosi 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, a więc 3960,20 zł. Jego przekroczenie sprawi, że świadczenie przedemerytalne zostanie pomniejszone o kwotę przekroczenia. Drugi próg to 7354,50 zł, czyli 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Po przekroczeniu tej kwoty wypłata zostanie całkowicie zawieszona.

Limity określające ile może dorobić emeryt, nie dotyczą wszystkich

Są pewne grupy seniorów, których nie obowiązują powyższe limity, a więc mogą dorabiać bez ograniczeń. Mowa tutaj o osobach, które osiągnęły powszechny wiek emerytalny, pobierają rentę inwalidy wojennego lub rentę inwalidy wojskowego, którego niezdolność do pracy powstała w związku ze służbą wojskową, i rent rodzinnych po tym inwalidzie.

Więcej o: