Nowe świadczenie: wypłatami zajmie się ZUS. Można zyskać nawet 1000 co miesiąc

Nowe świadczenie, które wypłacane będzie od 1 stycznia 2022 to Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Wypłatami tego świadczenia zajmie się ZUS. Maksymalna kwota, jaką można otrzymać to 12 tys. zł. Komu przysługuje i na jakich zasadach będzie przyznawane?

Więcej podobnych tematów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy ma na celu wsparcie rodzin i pomoc im w godzeniu życia rodzinnego z zawodowym. Rodziny już od nowego roku będą mogły liczyć na pieniądze z programu. Jaka będzie wysokość świadczenia i kto dokładnie będzie mógł się o niego ubiegać?

Zobacz wideo Jak zrobić idealne zdjęcie? Kilka trików od profesjonalisty

Nowe świadczenie, czyli Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Komu będzie przysługiwał?

Już od 1 stycznia 2022 r. na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie w wieku od ukończenia dwunastego do 36 miesiąca życia będzie przysługiwać nowe świadczenie, czyli Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Według rządzących w pierwszym roku działania ze wsparcia ma skorzystać około 615 tys. dzieci.

Warto wiedzieć, że prawo do świadczenia będą mieć też ci rodzice, którzy już mają dwoje lub więcej małych dzieci. Wtedy świadczenie będzie przysługiwało jedynie za okres od dnia wejścia w życie ustawy do czasu ukończenia przez drugie dziecko lub kolejne 36. miesiąca życia.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy: ile wynosi? Łączna kwota to aż 12 tys. zł

Od 1 stycznia kapitał opiekuńczy będzie przysługiwał w maksymalnej wysokości 12 tys. zł na drugie i każde kolejne dziecko w wieku od 12. do 36. miesiąca życia. Pieniądze ze świadczenie będą wypłacane w miesięcznych częściach. Rodzice mogą wybrać, pierwsza możliwość to po 500 zł przez 2 lata a druga 1000 zł miesięcznie przez rok. Wsparcie będzie niezależne od dochodów rodziny, a środki nie będą opodatkowane. Jak mówiła na ten temat minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg:

To jest kolejne wielkie wsparcie, które przede wszystkim ma przyczynić się też do zmiany sytuacji demograficznej. To jest danie możliwości rodzicom łączenia pracy zawodowej z życiem rodzinnym, a więc wzmocnienie tej opieki nad dziećmi do lat 3. Jest to zadanie logistycznie bardzo szczegółowo przemyślane i przede wszystkim kolejna grupa osób tym wsparciem zostanie objęta.

Wniosek o rodzinny kapitał opiekuńczy. ZUS zajmuje się tym świadczeniem

Wnioski o przyznanie kapitału opiekuńczego będzie można składać jedynie w formie elektronicznej. Można to zrobić za pośrednictwem platformy resortu rodziny i polityki społecznej Empatia, Platformy Usług Elektronicznych ZUS lub bankowość elektroniczną. Jak podkreśliła szefowa MRiPS:

Bardzo ważne jest to, że to działanie jest przygotowane i sprawnie będzie realizowane przez ZUS poprzez właśnie elektroniczne składanie wniosków, wypłatę świadczeń na konta
Więcej o: