Dodatek do emerytury za urodzenie dzieci. Nie tylko mamy czeka zastrzyk gotówki. To ponad 1000 złotych

Rząd przyznaje dodatek do emerytury za urodzenie dzieci. Do tej pory złożono ponad 59,4 tysięcy wniosków. Pieniądze należą się nie tylko mamom. Kto i na jakich zasadach może ubiegać się o świadczenie? To dodatkowe ponad 1000 złotych co miesiąc.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zdarzają się sytuacje, kiedy jedno z rodziców musi zrezygnować z pracy na rzecz zajęcia się dziećmi. Pociechy potrafią dać w kość, a rodzic który pozostaje z nimi w domu musi odłożyć plany zawodowe na bok. To przyczynia się w przyszłości do znikomej, lub nawet braku emerytury. Rodzicielstwo przez wiele osób jest traktowane jak zawód, jednak nie każdy docenia ten trud. Rząd postanowił przyznać dodatkowe świadczenie rodzicom, którzy szczególnie poświęcili się rodzicielstwu. Kto je otrzyma?

Zobacz wideo Robisz zdjęcia w ten sposób? To powszechny błąd, przez które nie wyglądają dobrze

Świadczenie dla rodziców, po urodzeniu dziecka. Te pieniądze otrzymasz na emeryturze

Świadczeń dla rodziców obecnie jest wiele. Mogą ubiegać się o 500 plus, a nawet 1000 plus. Do tego dochodzą inne dodatki dla samotnych matek, czy tzw. świadczenie rodzinne. Są to jednak formy zastrzyku gotówki przyznawane w momencie, kiedy dziecko jest jeszcze nieletnie. Świadczenie za urodzenie dzieci przysługuje już na emeryturze. Rodzice mogą otrzymywać je dożywotnio co miesiąc.

Matczyna emerytura. Dodatek do emerytury za urodzenie dzieci przysługuje nielicznym

O dodatek do emerytury za urodzenie dzieci mogą starać się rodzice, którzy założyli rodzinę wielodzietną. Projekt obejmuje minimum czwórkę potomstwa, ale to nie jedyny warunek. Trzeba też ukończyć wiek emerytalny, oraz mieszkać w Polsce i co najmniej przez 10 lat mieć tu ośrodek interesów życiowych. Ważne jest, aby posiadać obywatelstwo polskie lub jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej.

Mama 4+ nie tylko dla mam. Kto jeszcze może ubiegać się o świadczenie i ile wynosi?

Pieniądze przysługują również ojcom. Warunkiem jest ukończenie 65 roku życia, oraz śmierć matki, lub porzucenie przez nią dzieci, co uznane zostało przez sąd. Świadczenie mama 4 Plus będzie wynosiło tyle, co najniższa emerytura. W 2021 roku wynosi ona 1250,88 zł brutto.

Więcej o: