Emerytura po mężu może być niższa. Zmienią się zasady przyznawania świadczenia. "Co z moimi składkami?"

W przypadku śmierci małżonka, wdowie przysługuje tzw. emerytura po mężu. Do tej pory wynosiła 85% świadczenia zmarłego. W 2022 roku może wynosić jeszcze mniej. Koalicja Obywatelska zaproponowała rozwiązanie, które może nie spodobać się każdemu.

Emerytura po mężu, to świadczenie o które może ubiegać się wdowa w przypadku śmierci małżonka. Wówczas zyskuje 85 procent świadczenia, które przysługiwało małżonkowi za życia. W wielu sytuacjach życiowych taka pomoc finansowa okazuje się zbawienna. To rozwiązanie m.in dla osób, które wspólnie partycypowały w kosztach utrzymania domu i innych domowych wydatkach. Jak zapowiada Koalicja Obywatelska, wysokość świadczenia może ulec zmianie. Zmaleje nawet o kilkadziesiąt procent. 

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak zrobić idealne zdjęcie? Kilka trików od profesjonalisty

Dla kogo jest emerytura po mężu? Nie tylko wdowa otrzyma świadczenie

Emerytura po mężu to popularna nazwa na świadczenie, które w rzeczywistości jest rentą rodzinną. Ubiegać się o nią mogą również pozostali członkowie rodziny, czyli mąż lub dzieci. Warunki, które należy spełnić, aby pobierać świadczenie, to złożenie wniosku, oraz konieczność, aby osoba wnioskująca:

  • w chwili śmierci męża miała skończone 50 lat;
  • w chwili śmierci męża nie była zdolna do pracy;
  • skończyła 50 lat lub stała się niezdolna do pracy w ciągu 5 lat od śmierci męża, lub do momentu zakończenia opieki nad dzieckiem uprawnionym do renty rodzinnej;
  • wychowuje dziecko (poniżej 16 roku życia lub 18 roku życia, jeśli kontynuuje naukę) uprawnione do otrzymania renty rodzinnej po zmarłym;
  • wychowuje uprawnione do renty rodzinnej po zmarłym dziecko ze stwierdzoną trwałą niezdolnością do pracy lub samodzielnej egzystencji.

Ile wynosi emerytura po mężu? Jej wysokość w 2021 roku zależy od liczby wnioskujących

O emeryturę po mężu może wnioskować więcej niż jedna osoba. Wówczas jej kwota ulega zmianie. Do końca 2021 roku świadczenie wynosi:

  • przy pobieraniu renty przez jedną osobę - 85 proc. świadczenia,
  • przy pobieraniu renty przez dwie osoby - 90 proc. świadczenia,
  • przy pobieraniu renty przez trzy osoby lub więcej - 95 proc. świadczenia.

Pod naszymi artykułami internauci postanowili zabrać głos. Wypowiedzieli się na temat wysokości emerytury po mężu:

Dlaczego od razu nie można pobierać 100 % po mężu? co z moimi składkami? pracowałam ciężko przez 30 lat
A dlaczego 85% ? To zmarły wypracował, dlaczego wdowa ma oddawać 15 % . I słusznie, sama też pracowała, powinno być 100% i zostawiona jej emerytura.
Emerytów, którzy pracowali ciężko, to się ich dyskryminuje

Niższa emerytura po mężu w 2022? Koalicja Obywatelska ma pewien plan

Kontrowersje do tej pory budził fakt, że aby otrzymywać emeryturę po mężu, należało zrzec się własnego świadczenia. Koalicja Obywatelska ma nowy pomysł, na rozwiązanie tego problemu. Jeśli zmiany wejdą w życie, to w 2022 roku emerytura po mężu zmaleje do 25% świadczenia, ale nie będzie pozbawiała wdów i wdowców konieczności rezygnowania ze swojej emerytury. Tym samym emerytura po mężu, oraz osobista emerytura będzie dawała razem 125 procent świadczenia emerytalnego.

Więcej o: