Emerytury stażowe najnowsze wiadomości 2021. Andrzej Duda skierował do Sejmu swój projekt ustawy

Emerytura stażowa: najnowsze wiadomości mówią o nowym, drugim już projekcie ustawy w tej sprawie. Pierwszy to obywatelski projekt złożony został przez NSZZ "Solidarność"który trafił już do pierwszego czytania w Sejmie. Drugi został na dniach złożony przez samego Prezydenta.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Obecnie w Polsce o emeryturę można starać się po osiągnięciu wieku emerytalnego. Od 1 października 2017 r. jest to 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Wiek emerytalny może być zróżnicowany w zależności od płci, od warunków zatrudnienia lub zatrudnienia w szczególnym charakterze. Emerytury stażowe miałyby to zmienić. Na emeryturę można byłoby przejść po przepracowaniu odpowiedniej ilości lat i zebraniu wystarczającego kapitału. Do sejmu trafiły aż dwa projekty ustaw w tej sprawie. Czy zmiany są realne?

Zobacz wideo Idealne zdjęcie portretowe? Trzymaj się tych kilku zasad

Emerytury stażowe najnowsze wiadomości 2021. Prezydent Andrzej Duda złożył swój projekt ustawy

We wtorek 14 grudnia prezydent złożył w Sejmie własny projekt emerytur stażowych. Według założeń w nim zawartych możliwe byłoby przejścia na emeryturę po 39 latach pracy w przypadku kobiet i 44 latach w przypadku mężczyzn. Projekt ten zakłada, że aby przejść na emeryturę stażową, należałoby zebrać kapitał emerytalny wystarczający na emeryturę w wysokości co najmniej najniższej emerytury.

Emerytura stażowa- projekt obywatelski. Złożony został przez NSZZ "Solidarność"

Według założeń projektu NSZZ "Solidarność" prawo do emerytury stażowej miałyby osoby urodzone po 31 grudnia 1948 r., które jednocześnie osiągnęły okres składkowy i nieskładowy wynoszący 35 lat w przypadku kobiet oraz 40 lat dla mężczyzn. w tym przypadku jej wysokość miałaby być ustalona przy zastosowaniu tzw. formuły zdefiniowanej składki, jednak nie mogłaby być ona niższa od minimalnej emerytury. W celu zwiększenia wysokości świadczenia istniałaby możliwość kontynuowania pracy zarobkowej po osiągnięciu wymaganego stażu ubezpieczeniowego.

Emerytura stażowa najnowsze wiadomości. Sejm podjął pierwsze decyzje w tej sprawie

Sejm przyjrzał się obywatelskiemu projektowi ustawy o emeryturze stażowej 15 grudnia 2021 roku. Zadecydowano o skierowaniu go do dalszych prac w sejmowych komisjach. Czy emerytury stażowe wejdą w życie? Tego wciąż nie wiadomo. Jeśli Sejm przegłosuje projekt ustawy o emeryturach stażowych, trafi on do Senatu, a następnie zostanie skierowany do Sejmu lub do prezydenta. Nowe przepisy wejdą w życie dopiero gdy podpisze je prezydent.

Więcej o: