Gigantyczna podwyżka cen prądu i gazu w 2022 roku. O ile wzrosną rachunki? Kwoty szokują

Gigantyczna podwyżka cen prądu: Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził już taryfy na sprzedaż energii dla czterech tzw. sprzedawców z urzędu oraz pięciu największych spółek dystrybucyjnych. Rachunki za prąd poszybują w górę. URE pozwoliło również na podwyżkę cen gazu. Średnio rachunki pójdą w górę aż o 54 proc.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Inflacja daje się w Polsce we znaki już od dłuższego czasu. W 2022 roku jednak mogą nas bardzo niemiło zaskoczyć podwyżki cen energii. Urząd Regulacji Energetyki odkrywa karty. O tym, że na koniec roku zatwierdzi duże podwyżki cen prądu i gazu, mówiło się już jakiś czas. Na dniach te prognozy się urzeczywistniły.

Zobacz wideo Proste zasady, dzięki którym twoje zdjęcia wejdą na wyższy poziom

Katarzyna Cichopek Kasia Cichopek i jej "śliczna sukienka" robią furorę w sieci

Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził nowe taryfy. Co to oznacza?

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził na dniach taryfy na sprzedaż energii dla czterech tzw. sprzedawców z urzędu oraz pięciu największych spółek dystrybucyjnych. Jak możemy przeczytać, stawki taryf za energię wzrosną średnio o 37 proc., a rachunki za energię — średnio o 24 proc.

Tego samego dnia zatwierdzono też nowe taryfy na sprzedaż gazu dla PGNiG Obrót Detaliczny oraz na dystrybucję tego paliwa dla Polskiej Spółki Gazownictwa. W tym przypadku stawka taryfy za paliwo gazowe wzrośnie o około 83 procent. Rachunki za gaz dla odbiorców domowych w przyszłym roku wzrosną o 54 procent.

Podwyżka cen prądu 2022. Jakie mogą być to kwoty?

Rachunek za energię elektryczną dla taryfy G, czyli gospodarstw domowych, składa się z kosztów sprzedaży energii i kosztów dystrybucji. Należność za zużywaną energię stanowi jedynie około połowy wysokości rachunku, pozostała część to koszty dystrybucji. Urząd Regulacji Energetyki podsumowuje podwyżki prądu:

Od 1 stycznia 2022 r. łączny średni wzrost rachunku statystycznego gospodarstwa domowego rozliczanego kompleksowo (sprzedaż i dystrybucja w grupie G11) wyniesie ok. 24 proc. w stosunku do roku 2021, co oznacza wzrost o ok. 21 złotych netto miesięcznie

kalendarz Do kiedy trzeba wykorzystać urlop? Wyznaczona jest data

Podwyżki cen gazu 2022. Co nas czeka w przyszłym roku?

PGNiG Obrót Detaliczny szacuje, że zatwierdzona w piątek przez prezesa URE taryfa spółki na 2022 r., przełoży się na średni wzrost miesięcznego rachunku. Patrząc na okres od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku, w gospodarstwach korzystającego z gazu wyłącznie do przygotowania posiłków cena wzrośnie o 9,84 zł netto, czyli o 42 proc.

W domach korzystających z gazu także do podgrzewania wody zmiany oznaczają wzrost średnio o 66,66 zł netto, to jest o 56%. W przypadku ogrzewania gazem małych i średnich domów będzie to wzrost średnio o 171,00 zł netto, czyli o 58 proc.

Więcej o: