Dodatek do emerytury po urodzeniu dzieci: są też inne kryteria. Pieniądze trafią nie tylko do mam

Dodatek do emerytury po urodzeniu dzieci to nic innego jak program Mama 4+. Kryteria, które trzeba spełnić, aby otrzymać pieniędzy, są rygorystyczne. Na jakich warunkach przyznają pieniądze i jaka będzie ich wysokość? Odpowiadamy poniżej.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Już od 1 marca 2019 roku można starać się o dodatek do emerytury za urodzenie dzieci. Pieniądze z tego świadczenia przysługują mamom, które urodziły i wychowały minimum czworo dzieci. I w tym celu zrezygnowały z zatrudnienia lub go nie podjęły. Pieniądze z programu Mama 4 plus mają zapewnić niezbędne środki do utrzymania się tym osobom.

Zobacz wideo Proste zasady, dzięki którym twoje zdjęcia wejdą na wyższy poziom

Dodatek do emerytury po urodzeniu dzieci, czyli tak zwana matczyna emerytura

Jeżeli nie masz dochodu zapewniającego ci niezbędne środki utrzymania i spełniasz inne kryteria, możesz ubiegać się o dodatek z programu Mama 4 plus. Aby starać się o te pieniądze trzeba być mamą, która osiągnęła już wiek emerytalny, czyli 60 lat oraz urodziła i wychowała lub tylko wychowała co najmniej 4 dzieci. Program nie dyskryminuje, ojcowie również mogą starać się o pieniądze z tego tytułu. Jednak dla nich kryteria są trochę inne. Otrzymają je wtedy gdy są ojcem i ukończyli 65 lat oraz wychowali co najmniej 4 dzieci, ponieważ matka dzieci zmarła, porzuciła je lub przez długi czas ich nie wychowywała.

Oprócz wyżej wspomnianych kryteriów, aby móc starać się o pieniądze z programu trzeba m.in. mieszkać w Polsce i co najmniej przez 10 lat mieć tu ośrodek interesów życiowych. Niezbędne jest, aby posiadać obywatelstwo polskie lub jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej.

Program mama 4+. Jakie dokumenty trzeba złożyć i gdzie?

Jeżeli starasz się o pieniądze z rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, musisz złożyć o nie odpowiedni wniosek w placówce ZUS. Druk znajdziesz na www.zus.pl i w ich salach obsługi klientów.  Do wniosku należy dołączyć takie dokumenty jak:

  1. informacje o twojej sytuacji osobistej lub materialnej
  2. informacje o numerach pesel twoich dzieci
  3. akty urodzenia dzieci
  4. inne dokumenty mogące mieć wpływ na decyzje w sprawie

Ile wynosi dodatek do emerytury za urodzenie dzieci? Znamy dokładną kwotę

O pieniądze w wysokości minimalnej emerytury może starać się każdy rodzić, który wychował minimum czworo dzieci i nie posiada prawa, do żadnego innego świadczenia. W 2021 roku wynosi ona 1250,88 zł brutto. Jeśli jednak inne świadczenie mu przysługuje np. emerytura mniejsza niż minimalna czy renta to w takiej sytuacji rodzicielskie świadczenie uzupełniające będzie dopełnieniem do kwoty najniższej emerytury. Suma dodatku i emerytury albo renty, którą pobiera, nie może być wyższa niż kwota najniższej emerytury.

Więcej o: