Waloryzacja emerytur 2022 będzie zaskakująco niska? "Popłakałam się ze śmiechu co do takich podwyżek"

Choć według zapowiedzi wielu ekspertów waloryzacja emerytur 2022 miała być jedną z rekordowych, okazuje się, że podwyżki świadczeń dla seniorów mogą okazać się nieznaczne. Wszystko to za sprawą przyjętego przez Sejm projektu budżetu na rok 2022.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Proste zasady, dzięki którym twoje zdjęcia wejdą na wyższy poziom

Ostateczny wskaźnik waloryzacji zostanie ogłoszony dopiero po opublikowaniu przez GUS danych dotyczących przeciętnego wzrostu wynagrodzenia. W związku z rosnącą inflacją wielu ekspertów przewidywało natomiast jedną z najwyższych od 10 lat waloryzacji świadczeń. Niedawno jednak Sejm przyjął projekt budżetu na rok 2022, który przewiduje podwyżki emerytur na zaskakująco niskim poziomie. 

Waloryzacja emerytur 2022 - założenia rządowe nie są dobrą informacją dla seniorów

Zgodnie z niedawno przyjętym przez Sejm projektem budżetu na rok 2022, prognozowany wskaźnik przyszłorocznej waloryzacji rent i emerytur to 4,89 proc. Jest to zatem wzrost o tyle, ile początkowo zakładał rząd. Nie są to dobre wiadomości dla seniorów, ponieważ w praktyce oznaczałoby to dla nich wzrost świadczenia przeciętnie o 100 zł, czyli o znacznie mniej w stosunku do podwyżek zapowiadanych przez ekspertów. 

Podwyżki emerytur 2022 oburzają Polaków 

Planowane podwyżki rent i emerytur oburzają Polaków, którzy wskazują na coraz większą drożyznę. Wzrost świadczeń wydaje się nieadekwatny, biorąc pod uwagę podwyżkę prądu i gazu czy drożejącą żywność: 

Popłakałam się ze śmiechu co do takich podwyżek
Śmiechem z głodu można zabić. Waloryzacja w ogóle powinna być kwotowa, a nie procentowa. Wtedy by było bardziej sprawiedliwie
Niech sobie dadzą po 50 zł. Ceny rosną w zastraszającym tempie
Ja tylko czekam, żeby sytuacje się odwróciły dla tych, co podejmują te decyzje. Ci, co pracowali ciężko za najniższe pensje dalej będą mieć najmniej i powoli jak umierali z głodu to dalej będą umierać. Daj Boże, żeby się te sytuacje odwróciły dla tych, co rządzą i podejmują takie decyzje

Eksperci nie przekreślają jednak szans, że waloryzacja emerytur 2022 będzie wyższa

W wypowiedzi ekspertów dla Super Expressu pojawiają się jednak opinie, że taka decyzja rządzących była do przewidzenia. Nie skreśla to natomiast szans na to, aby w marcowe podwyżki świadczeń były wyższe, od tych zapisanych w projekcie budżetu: 

Rząd udaje, że nie ma dużego deficytu budżetowego. Gdyby zapisał wyższy wskaźnik, musiałby znaleźć w budżecie większe środki na emerytury. My prognozujemy wyższą waloryzację świadczeń – informuje Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego.

Ekonomista Marek Zuber jest podobnego zdania: 

Rządowi chodziło o utrzymanie deficytu budżetowego poniżej 30 mld zł. I to się udało. Mam nadzieję, że rzeczywista waloryzacja rent i emerytur pokryje wzrost cen odczuwany przez seniorów.
Więcej o: