Komu przysługuje przeliczenie emerytury? Okazuje się, że nielicznym. ZUS odrzuca większość wniosków

W momencie opublikowania przez GUS nowych tablic średniej długości trwania życia wielu seniorów ruszyło do ZUS-u. Zauważyli w tym szanse na podniesienia swojej emerytury. Komu przysługuje przeliczenie emerytury? Okazuje się, że nielicznym a większość wniosków jest odrzucana.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Świeżo po opublikowaniu nowych tablic przez GUS do oddziałów ZUS wpływała duża ilość wniosków o ponowne przeliczenie emerytury. Wszyscy wnioskujący nie wiedzieli wtedy, że taka możliwość jest brana pod uwagę wyłącznie w uzasadnionych i wyjątkowych przypadkach. Wyjaśniamy jakich.

Zobacz wideo Proste zasady, dzięki którym twoje zdjęcia wejdą na wyższy poziom

Ponowne przeliczenie emerytur. Nowe tablice średniej trwania życia opublikowane przez GUS wywołały lawinę wniosków

Według nowych tablic, opublikowanych przez GUS, we wszystkich przedziałach wiekowych nastąpił spadek dalszego średniego trwania życia. Miało to po części związek z wysoką śmiertelnością spowodowaną COVID-19. Sytuacja ta oznacza podwyżkę dla niektórych seniorów. Gdy coś takiego się dzieje, wyliczanie wysokości świadczeń dla emerytów jest korzystniejsze niż w poprzednich latach. W niektórych przypadkach kwota może wzrosnąć nawet o 100 złotych. To właśnie w związku z tą informacją do ZUS-u wciąż napływają wnioski o ponowne przeliczenie emerytur.

Komu przysługuje przeliczenie emerytury? Są restrykcyjne kryteria

Ponowne przeliczenie świadczenia jest możliwe tylko w przypadku osób, które osiągnęły wiek emerytalny i wciąż są zatrudnione, czyli nadal odprowadzają składki. Drugim wyjątkowym powodem ponownego przeliczenia emerytury może być także odnalezienie brakujących dokumentów sprzed 1999 roku, które informują o świadczeniu pracy.

W sytuacji gdy chcemy ponownie przeliczyć emeryturę przy zastosowaniu nowych tablic GUS, ma to sens tylko wobec osób, które przeszły/przejdą na emeryturę między 1 kwietnia 2021 a 31 marca 2022. A więc jak wyjaśnia rzeczniczka prasowa ZUS na Dolnym Śląsku Iwona Kowalska-Matis:

Krótko mówiąc, przeliczenie jest możliwe tylko wtedy, gdy emeryt dalej pracuje i na jego konto wpływają składki lub wtedy, gdy pomimo przyznania mu (po osiągnięciu wieku emerytalnego) prawa do emerytury kontynuuje działalność zawodową i dlatego ZUS nie rozpoczął jeszcze wypłaty jego emerytury.

Komu przysługuje przeliczenie emerytury? Niestety nie przysługuje osobom z tak zwanego "starego systemu"

Jak dodaje w sprawie napływu wniosków w infor.pl Iwona Kowalska-Matis:

Jak informowaliśmy wcześniej, najwięcej wniosków w sprawie ponownego przeliczenia emerytury wpływa od osób z tzw. starego systemu oraz od niepracujących emerytów z "nowego systemu". Osoby te składają wnioski, najczęściej powołując się właśnie na nowe tabele GUS. - Składanie wniosków jest bezcelowe i generuje tylko niepotrzebną "papierologię" 
Więcej o: