Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
W związku z programem Nowy Ład w Polsce od nowego roku ma zajść wiele zmian podatkowych. W poniedziałek 20 grudnia miała miejsce konferencja na ten temat. Przedstawiamy najnowsze informacje.
W dniu 20 grudnia 2021 r. na konferencji prasowej minister finansów Tadeusz Kościński, wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk i wiceminister finansów Jan Sarnowski przedstawili najważniejsze zmiany podatkowe w ramach tzw. Polskiego Ładu, które wejdą w życie już od 1 stycznia 2022 roku.
12 dni dzieli nas od historycznej zmiany w podatkach. Robimy wielki krok do przodu – przywracamy system podatkowy do właściwych proporcji. Podatkowy Polski Ład to program, który swoimi założeniami uzupełnia rządową politykę prospołeczną w Polsce, opartą na fundamencie solidarności, wspierającą najmłodszych i najstarszych obywateli oraz rodziny. Budujemy w Polsce nowoczesny system podatkowy wspierający rozwój naszej gospodarki, bo na tym korzystamy wszyscy. Niezależnie od tego czy jesteśmy pracownikami, emerytami, rencistami czy przedsiębiorcami
Wypowiedział się w sprawie podatków minister finansów Tadeusz Kościński
Według szacunków niższe podatki w Polsce zapłaci 18 mln osób. Prawie 9 mln zupełnie przestanie płacić PIT, uwzględniając w tych liczbach tych najmniej zarabiających i około 2/3 emerytów i rencistów. Podatek w wysokości 32% zapłaci o połowę mniej osób niż dotychczas. Ich liczba zmniejszyć się ma z około 1,24 mln do 620 tys. Dla około 90 procent osób płacących podatki w Polsce nowe rozwiązania są korzystne lub neutralne.
Już od 1 stycznia 2022 r. zacznie obowiązywać pakiet zmian podatkowych w ramach "Polskiego ładu". Oto najważniejsze zmiany: