Waloryzacja emerytur 2022. Kwota wolna od podatku też wpłynie na jej wysokość. Podwyżki nastąpią dwa razy

W przyszłym roku świadczenie emerytalne zostanie podwyższone aż dwukrotnie. Już od stycznia w związku z reformą podatkową Polskiego Ładu od emerytur nie będzie odciągany podatek. Oznacza to, że kwoty pobieranych świadczeń wzrosną. Natomiast w marcu nastąpi waloryzacja emerytur, co podniesie ich kwotę już drugi raz.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

W przyszłym roku seniorzy dostaną wyższe świadczenia aż dwukrotnie. Ma to w pierwszej kolejności związek ze zmianą kwoty wolnej od podatku, która wejdzie w życie już od 1 styczna. Druga podwyżka nastąpi w marcu przy tradycyjnej corocznej waloryzacji, która w tym roku również ma być wysoka.

Zobacz wideo Idealne zdjęcie portretowe? Trzymaj się tych kilku zasad

Waloryzacja emerytur 2022: ile wyniesie. Istnieją różne spekulacje

W pierwszych informacjach napływających od rządzących przyszłoroczna waloryzacja rent i emerytur miała wynieść 4,89%. Minister Marlena Maląg tłumaczyła wtedy, że:

Jeśli minimalna emerytura w 2021 roku wynosi 1250,88 zł brutto, to w przyszłym roku kwota ta przekroczy 1300,00 złotych.

Na ten moment wiemy już, że wskaźnik waloryzacji będzie zdecydowanie wyższy w związku ze wciąż rosnącą inflacją, która w tym momencie utrzymuje się na poziomie blisko 8%. Jeżeli w grudniu tego roku inflacja dobije do 8%, to w całym roku 2021 osiągnie średnią wartość 5%. Oznaczałoby to, że waloryzacja emerytur może wynieść w przyszłym roku, nawet ponad 6%. Ale to ile naprawdę wyniesie, dowiemy się dopiero na przełomie stycznia i lutego 2022 roku.

Emerytura bez podatku 2022. O ile zmieni się kwota świadczenia?

Emerytury w wysokości do 2500 zł brutto będą od przyszłego roku zwolnione z podatku. Po wejściu w życie tych zmian, w przypadku wyżej wspomnianego świadczenia w kieszeni emeryta zostanie 2250 zł rocznie. Seniorzy, którzy otrzymują więcej niż wyznaczona kwota, również zyskają na zmianach, ale mniej. Po prostu zapłacą tylko podatek od kwoty przekraczającej 2,5 tys. zł.

Szczegółowe kwoty przedstawiamy w tabeli znajdującej się na górze artykułu w galerii zdjęć.

Zmiany w podatkach 2022. Senior nie będzie miał już możliwości odliczenia składki zdrowotnej

Polski Ład od stycznia 2022 roku wprowadza także zmianę, która nie będzie dla seniorów korzystna. Wszyscy podatnicy zaczną bowiem płacić taką samą składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. Nie będzie już możliwości odliczania jej od podatku jak było do tej pory. W związku z tym seniorzy, którzy nie będą musieli odprowadzać podatku dochodowego, w ogólnym rozrachunku nie zyskają aż tyle pieniędzy, ile przedstawiono w tabeli.

Więcej o: