Dodatek osłonowy: ustawa wejdzie w życie od 2022 roku. Złożenie wniosku po terminie obniży wypłatę

Dodatek osłonowy to nowe świadczenie wprowadzone przez rząd, które ma wesprzeć finansowo rodziny mniej zarabiające, przed skutkami rosnącej inflacji. Wybrane osoby mogą liczyć z tego tytułu na wypłatę dodatkowych środków w dwóch ratach. Warunkiem jest jednak złożenie wniosku w terminie, a czas na to jest ograniczony.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czy inflacja jest poza kontrolą? Borys: Wydaje mi się, że nie

Dodatek osłonowy to jeden z elementów tarczy antyinflacyjnej, którego celem jest zniwelowanie podwyżek prądu i gazu czy produktów spożywczych. Wniosek o wypłatę środków mogą złożyć osoby spełniające odpowiednie kryteria. Nie warto jednak zwlekać z tym do ostatniej chwili, gdyż złożenie wniosku po terminie, będzie skutkowało znaczącym obniżeniem wysokości świadczenia. 

Dodatek osłonowy — dla kogo jest przeznaczony? 

Warunkiem uprawniającym do wypłaty dodatku osłonowego będzie kryterium dochodowe. Od niego będzie także uzależniona wysokość wypłaty

  • dopłata 400 zł w skali roku dla gospodarstw domowych jednoosobowych o dochodach do 2100 zł miesięcznie;
  • dopłata 600 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 2-3-osobowych o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie;
  • dopłata 850 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 4-5-osobowych o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie;
  • dopłata 1150 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 6-osobowych i więcej o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie.

Rodziny ogrzewające gospodarstwa węglem mogą liczyć na wypłaty wyższe od 100 zł do 287 zł. 

Przekroczenie progu dochodowego, nie pozbawia szans na dodatek osłonowy. Ustawa przewiduje wsparcie pomniejszone

Gospodarstwa domowe, które przekraczają nieznacznie powyższe kryterium dochodowe, nadal mogą ubiegać się o wypłatę dodatku osłonowego. W ich przypadku zostanie zastosowana zasada "złotówka za złotówkę", co oznacza, że świadczenie zostanie pomniejszone o kwotę przekraczającą kryterium. Zgodnie z zapisami ustawy wypłata nie może być jednak niższa niż 20 zł. 

Wniosek o dodatek osłonowy złożony po terminie obniży wysokość świadczenia o połowę

Dodatek osłonowy będzie wypłacany od 2022 roku w dwóch równych ratach. Pierwsza z nich trafi na konta wnioskodawców do 31 marca, a druga do 2 grudnia. Wniosek o dodatek osłonowy należy złożyć w urzędzie gminy nie później niż na miesiąc przed rozpoczęciem wypłat, a zatem do 31 stycznia 2022 oraz 30 września 2022. Osoby, które spóźnią się ze złożeniem styczniowego wniosku, mogą liczyć jedynie na połowę dodatku, który zostanie wypłacony dopiero w listopadzie 2022. 

Więcej o: