Emerytura po mężu: teraz na nowych zasadach? Kwota może zostać zmniejszona

Emerytura po mężu czy żonie, jest pobierana przez partnera w przypadku śmierci któregoś z nich. Nie każdy może się na to zdecydować i nie zawsze się to opłaca. Koalicja Obywatelska proponuje nowe rozwiązanie, które z pewnością spodobałyby się seniorom.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Emerytura przejmowana jest w większości przypadków przez żony po zmarłym mężu. To dlatego, że kobiety średnio żyją dłużej i wciąż zarabiają mniej niż mężczyźni. W związku z tym ich składki na fundusz emerytalny i ostateczna wysokość świadczenia są często niższe. I to właśnie dlatego to im częściej opłaca się przejąć świadczenie po małżonku, który odszedł. Warto jednak wiedzieć, że kwota pobieranego świadczenia nie jest równa 100 % tego co otrzymywałby małżonek. Możliwe jest jednak, że niedługo zajdą zmiany w tym zakresie w związku z nowym pomysłem Koalicji Obywatelskiej.

Zobacz wideo Ogromna dziura w ZUS-ie? "Jak będziemy mieli szczęście, to bieda zajrzy w oczy do końca tej kadencji"

Emerytura po mężu: istnieją warunki, które trzeba spełnić

Emerytura po mężu to jedynie potoczna nazwa renty rodzinnej. Rentę tą mogą pobierać również dzieci, wnuki lub rodzice zmarłej osoby.

Wdowa może wnioskować o pieniądze z tego tytułu jeśli spełnia jeden z poniższych warunków:

  1. w chwili śmierci męża nie była zdolna do pracy
  2. w chwili śmierci męża miała skończone 50 lat
  3. wychowuje dziecko (poniżej 16 roku życia lub 18 roku życia, jeśli kontynuuje naukę) uprawnione do otrzymania renty rodzinnej po zmarłym
  4. skończyła 50 lat lub stała się niezdolna do pracy w ciągu 5 lat od śmierci męża, lub do momentu zakończenia opieki nad dzieckiem uprawnionym do renty rodzinnej
  5. wychowuje uprawnione do renty rodzinnej po zmarłym dziecko ze stwierdzoną trwałą niezdolnością do pracy lub samodzielnej egzystencji

Renta rodzinna dla wdowy po mężu. Kobieta musi zrzec się własnego świadczenia

Jeżeli kobieta chce otrzymywać emeryturę po zmarłym mężu, musi zrzec się własnego świadczenia. W tej sytuacji otrzymywane pieniądze nie będą równe wysokości świadczenia, które otrzymywał małżonek. Dokładna wysokość świadczenia przy pobieraniu renty przez:

  • jedną osobę - 85% świadczenia
  • dwie osoby - 90% świadczenia
  • przy pobieraniu renty przez trzy osoby lub więcej - 95% świadczenia

Renta rodzinna: czy zajdą zmiany? Koalicja Obywatelska ma nowy pomysł

Koalicja Obywatelska ma nowy pomysł na sposób wypłacania emerytury po mężu. Taką informację możemy przeczytać na portalu money.pl. Miałoby chodzić o to, że wdowa lub wdowiec mieli by prawo do zachowania swojej emerytury, a dodatkowo mogliby wnioskować o prawo do 25 % świadczenia zmarłego małżonka. Nadal możliwe byłoby pozostanie przy obecnej formie, wybór wypłacania renty zależałby od wdowy lub wdowca. Posłanka Koalicji Obywatelskiej Marzena Okła-Drewnowicz zapewnia, że ten pomysł jest inicjatywą samych emerytów.

Więcej o: