Powraca dodatkowy zasiłek opiekuńczy 2021 za czas nauki zdalnej. ZUS nie każdemu wypłaci środki

Część rodziców może starać się o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Grudzień 2021 przyniósł bowiem dla wielu rodzin niespodziankę w postaci wprowadzenia okresu nauki zdalnej. ZUS wypłaci jednak środki tylko w określonych przypadkach. Co więcej, trzeba pamiętać o złożeniu odpowiedniego wniosku.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Dr Szułdrzyński tłumaczy, kto choruje w IV fali COVID-19 i czy czeka nas V fala koronawirusa

W grudniu możemy zauważyć wzmożony ruch w związku z trwającymi przygotowaniami do okresu świątecznego. Sprzyja to niestety rozprzestrzenianiu się koronawirusa, dlatego rząd zdecydował się na podjęcie zdecydowanych kroków. Wśród wprowadzonych obostrzeń znalazła się także decyzja o wprowadzeniu od 20 grudnia nauki zdalnej w szkołach podstawowych oraz średnich. Powróciła zatem możliwość starania się o dodatkowy zasiłek opiekuńczy na ten czas. 

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy 2021 przysługuje po spełnieniu określonych warunków

O wypłatę dodatkowego zasiłku opiekuńczego można ubiegać się, gdy oboje rodziców nie jest w stanie zapewnić dziecku opieki, tzn. żaden z rodziców nie przebywa na urlopie wychowawczym lub rodzicielskim. Nie jest to jednak jedyny warunek. Świadczenie przysługuje również dla rodziców dzieci do momentu: 

  • ukończenia 8 lat,
  • ukończenia 16 lat z orzeczeniem o niepełnosprawności,
  • ukończenia 18 lat z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
  • ukończenia 24 lat z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego.

Gdzie złożyć wniosek o dodatkowy zasiłek opiekuńczy grudzień 2021? 

Chcąc otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy, niezbędny jest wniosek. Oświadczenie o sprawowaniu osobistej opieki nad dzieckiem lub osobą niepełnosprawną w związku z wprowadzeniem nauki zdalnej w szkole należy założyć u płatnika składek, czyli pracodawcy. Wniosek do ZUS składają wyłącznie osoby prowadzące działalność pozarolniczą albo osoby współpracujące z osobami prowadzącymi działalność. 

Ile wyniesie dodatkowy zasiłek opiekuńczy od 20 grudnia?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie jest wliczany do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, przyznawanego na tzw. zasadach ogólnych. Jego wypłata przysługuje wyłącznie na okres od 21 grudnia 2021 do 9 stycznia 2022, czyli na czas wprowadzonej nauki zdalnej w szkołach. Jego wysokość wynosi 80 proc. wynagrodzenia. 

Więcej o: