Powraca dodatkowy zasiłek opiekuńczy 2021 za czas nauki zdalnej. ZUS nie każdemu wypłaci środki

Część rodziców może starać się o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Grudzień 2021 przyniósł bowiem dla wielu rodzin niespodziankę w postaci wprowadzenia okresu nauki zdalnej. ZUS wypłaci jednak środki tylko w określonych przypadkach. Co więcej, trzeba pamiętać o złożeniu odpowiedniego wniosku.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Dr Szułdrzyński tłumaczy, kto choruje w IV fali COVID-19 i czy czeka nas V fala koronawirusa

W grudniu możemy zauważyć wzmożony ruch w związku z trwającymi przygotowaniami do okresu świątecznego. Sprzyja to niestety rozprzestrzenianiu się koronawirusa, dlatego rząd zdecydował się na podjęcie zdecydowanych kroków. Wśród wprowadzonych obostrzeń znalazła się także decyzja o wprowadzeniu od 20 grudnia nauki zdalnej w szkołach podstawowych oraz średnich. Powróciła zatem możliwość starania się o dodatkowy zasiłek opiekuńczy na ten czas

Kasia Cichopek Ta sukienka na święta Kasi Cichopek z Born2be to hit sezonu

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy 2021 przysługuje po spełnieniu określonych warunków

O wypłatę dodatkowego zasiłku opiekuńczego można ubiegać się, gdy oboje rodziców nie jest w stanie zapewnić dziecku opieki, tzn. żaden z rodziców nie przebywa na urlopie wychowawczym lub rodzicielskim. Nie jest to jednak jedyny warunek. Świadczenie przysługuje również dla rodziców dzieci do momentu: 

  • ukończenia 8 lat,
  • ukończenia 16 lat z orzeczeniem o niepełnosprawności,
  • ukończenia 18 lat z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
  • ukończenia 24 lat z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego.

Gdzie złożyć wniosek o dodatkowy zasiłek opiekuńczy grudzień 2021? 

Chcąc otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy, niezbędny jest wniosek. Oświadczenie o sprawowaniu osobistej opieki nad dzieckiem lub osobą niepełnosprawną w związku z wprowadzeniem nauki zdalnej w szkole należy założyć u płatnika składek, czyli pracodawcy. Wniosek do ZUS składają wyłącznie osoby prowadzące działalność pozarolniczą albo osoby współpracujące z osobami prowadzącymi działalność. 

Piękny zimowy widok Astronomiczna zima 2021 już trwa! Czas na kalendarzową

Ile wyniesie dodatkowy zasiłek opiekuńczy od 20 grudnia?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie jest wliczany do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, przyznawanego na tzw. zasadach ogólnych. Jego wypłata przysługuje wyłącznie na okres od 21 grudnia 2021 do 9 stycznia 2022, czyli na czas wprowadzonej nauki zdalnej w szkołach. Jego wysokość wynosi 80 proc. wynagrodzenia. 

Więcej o: