Ustawa o VAT na żywność może obowiązywać już od lutego 2022. Zerowy podatek wywoła dotkliwe podwyżki

Według informacji podanych przez Ministra Finansów Tadeusza Kościńskiego, zerowy VAT na żywność może zacząć obowiązywać już od 1 lutego 2022 roku. Nie oznacza to jednak, że w sklepach dostrzeżemy zauważalne obniżki. Co więcej, zdaniem ekspertów ceny produktów mogą za kilka miesięcy znacząco wzrosnąć.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czy pensje dogonią inflację? [Q&A Gazeta.pl]

Pierwsze wzmianki o wprowadzeniu zerowego VAT-u na żywność pojawiły się w wypowiedziach premiera Mateusza Morawieckiego już jakiś czas temu, jednak wynikało z nich, że Unia Europejska nie jest przychylna takim rozwiązaniom. Na te zarzuty odpowiedziała Komisja Europejska, która stwierdziła, że polski rząd nawet o taką możliwość nie zapytał. Po złożeniu wniosku okazało się, że UE ustosunkowała się do niego pozytywnie. Rozważając natomiast długofalowe skutki takiej ustawy, nie przynosi ona powodów do radości. 

Małgorzata Kożuchowska Buty na zimę Małgorzaty Kożuchowskiej to hit. Podobne w CCC

Zerowy VAT na żywność może wejść w życie już od 1 lutego 2022

Według wypowiedzi Ministra Finansów Tadeusza Kościńskiego, negocjacje polskiego rządu z Komisją Europejską przebiegły pomyślnie i już w przyszłym roku obowiązywać zacznie ustawa o zerowym VAT na wybrane produkty żywnościowe: 

To nie jest jeszcze oficjalna wiadomość, ale mamy takie informacje, że KE przychyli się do prośby premiera Mateusza Morawickiego w tej sprawie.

Nowa ustawa o VAT obejmie tylko wybraną grupę produktów

Wprowadzona ustawa o zerowym VAT miałaby obowiązywać przez pół roku i objąć produkty spożywcze, na które obecnie obowiązuje 5-procentowowa stawka podatku. Są to niemal wszystkie produkty tj. owoce, warzywa, mięso i nabiał. Jak zaznacza Jakub Sawulski z Polskiego Instytutu Ekonomicznego niekoniecznie musi to oznaczać obniżkę cen, a jedynie zahamowanie ich podnoszenia. 

Kurier, zdjęcie ilustracyjne Paczkomaty InPost: od 1 stycznia użytkowników czekają zmiany

Zerowy podatek VAT na żywność w ujęciu długofalowym może przynieść skutek odwrotny do zamierzonego

Wielu ekspertów zaznacza natomiast, że po powrocie do 5-procentowej stawki VAT ceny produktów ponownie wzrosną i to być może dotkliwiej niż dotychczas. Ustawa ta stłumi inflację tylko tymczasowo. Zostanie ona po prostu przeniesiona na kolejny rok. Wnioski takie zaprezentowali m.in. analitycy mBanku za pośrednictwem Twittera: 

W konfrontacji z rozgrzaną gospodarką nie zdziwilibyśmy się nadmiernie, gdyby po przywróceniu normalnej stawki VAT ceny byłyby nawet wyższe niż bez jej obniżenia. To podbije inflację w 2023 roku.
Więcej o: