Najniższa emerytura od 1 marca 2021 roku wynosi 1250,88 zł brutto czyli 1066,24 zł netto (na rękę). Taka kwota często nie wystarcza seniorom na podstawowe sprawunki, nie mówiąc o lekach, czy nieprzewidzianych wydatkach. Rząd postanowił poprawić nieco sytuację finansową najstarszych obywateli i wprowadził trzynastą, oraz czternastą emeryturę. Niektórym emerytom przysługuje także 500 plus dla seniora, jednak tyczy się to tylko emerytów w szczególnie trudnej sytuacji. Strażacy OSP, którzy przechodzą na emeryturę mogą pobierać dodatkowe 200 złotych. Są to jednak niewielkie kwoty, względem realnego finansowego zapotrzebowania. Okazuje się, że na niektórych czeka druga emerytura co miesiąc.
Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Na podwójną emeryturę co miesiąc mogą liczyć seniorzy, którzy spełnią określone warunki. Pieniądze będą wówczas wpływały na ich konto dożywotnio, jedna z dwóch różnych źródeł. Zgodnie z prawem nie można pobierać dwóch emerytur z ZUS. Drugą emeryturę można otrzymać, jeśli obywatel:
Opłacanie składek ZUS i wiek emerytalny 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn, to gwarancja emerytury podstawowej, która przysługuje większości seniorów. Wówczas trzeba złożyć wniosek, a pieniądze będą pojawiały się na koncie regularnie. W przypadku emerytury z KRUS, należy złożyć osobny wniosek. Pieniądze otrzymają te osoby, które osiągnęły wiek emerytalny i podlegały ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu rolników przez okres co najmniej 25 lat.
Są obywatele, którzy pełnili szczególną funkcję podczas lat swojej pracy. To służba na rzecz państwa, która wymaga szczególnego przywileju. Jest nim emerytura mundurowa przyznawana m.in policjantom i żołnierzom. Osoby, które pracowały w zawodach takich jak policjant, czy żołnierz mogą pobierać emeryturę cywilną z ZUS, oraz mundurową, którą wypłaca ZER MSWiA. Również wymaga ona dodatkowego wniosku.
Z dodatkowej emerytury ucieszą się również te osoby, które pracowały przez większość życia za granicami Polski. Należy jednak zwrócić uwagę, że wiek emerytalny, oraz warunki do przyznania emerytury mogą się różnić. Wniosek o emeryturę były pracownik musi złożyć zarówno w urzędzie ZUS w Polsce, jak i w odpowiednim urzędzie za granicą. Oba świadczenia nie łączą się i są przyznawane osobno.