Nowy Ład: emerytura bez podatku 2022. Ile zyskają seniorzy? Jest haczyk

Od nowego roku w naszym kraju ma wejść w życie wiele zmian podatkowych. Jedną z nich będzie nowa kwota wolna od podatku, która znacząco wpłynie na wysokość emerytur. Jest jednak jeden haczyk związany ze składką zdrowotną. Wyjaśniamy jaki.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Wraz z nadejściem nowego roku w Polsce zajdzie dużo zmian. Związane są one z wprowadzaniem Nowego Ładu. Emerytura bez podatku od 2022 roku będzie możliwa dzięki wprowadzeniu nowej kwoty wolnej od podatku. Seniorzy jednak nie dostaną tyle ile myślą, a to za sprawa składki zdrowotnej.

Zobacz wideo PiS zaproponuje emeryturę bez podatku do 2,5 tys. zł? Kuczyński: Coś tu nie gra

Emerytura bez podatku 2022. Od kiedy emerytura bez podatku?

Jak już wspominaliśmy, wraz z nadejściem 1 stycznia wejdzie w życie emerytura bez podatku. Będzie ona dotyczyć wszystkich emerytów i rencistów. Jednak najbardziej skorzystają na tym ci, którzy pobierają emeryturę lub rentę do maksymalnej wysokości 2500 zł. Ci, którzy otrzymują wyższe świadczenia, zapłacą podatek tylko od kwoty powyżej 2,5 tys. zł. Czyli jeśli emeryt pobiera emeryturę w wysokości 3000 tys. zł, podatek zapłaci jedynie od kwoty 500 zł.

Kwota wolna od podatku 2022 wpłynie na emerytury. Seniorzy dostaną więcej pieniędzy

W związku ze zwiększeniem wysokości kwoty wolnej od podatku z 8 tys. zł do 30 tys. zł świadczenia emerytów i rencistów się zwiększą. Seniorzy, którzy pobierają świadczenie emerytalne lub rentowe w kwocie do 2500 zł brutto, nie zapłacą podatku PIT wcale, a więc ich świadczenia podniosą się o kwotę wcześniej pobieranego podatku. Stacja związana ze składką zdrowotną jednak nie pozwoli na wypłatę świadczeń w takiej wysokości jak myślą seniorzy.

Nowy Ład składka zdrowotna będzie pobierana w pełnej wysokości. Zostanie zabrana możliwość odliczenia jej

Sama wysokość składki zdrowotnej w 2022 roku nie zmieni się, tak jak do tej pory wyniesie 9 procent. Zostanie jednak zlikwidowana możliwość odliczenia jej części od podatku, jak było dotychczas w przypadku seniorów. Do tej pory odliczeniu podlegało 7,75% tej podstawy.

Czyli jeśli np. emeryt otrzymuje emeryturę w wysokości 2500 zł, będzie zobowiązany do zapłaty składki zdrowotnej w wysokości 225 zł. Do tej pory aż 193,75 zł z tej kwoty mógł odliczyć od podatku. W przyszłym roku emeryt otrzyma świadczenie w wysokości 2275 zł. Przy obecnie obowiązujących przepisach emeryt otrzymuje 2088 zł. A więc emeryt z naszego przykładu zaoszczędzi 187 zł miesięcznie.

Więcej o: