Jakie czekają nas zmiany podatkowe 2022? Nie każdy na nich zyska. Rewolucja dotyczy także urlopów

W nowym roku czeka nas wiele zmian, także w podatkach. Polski Ład wprowadza zmiany podatkowe 2022, a także rewolucję w urlopach i świadczeniach. Niestety, nie każdy na tym zyska. Czego możemy się spodziewać? Podatnicy mają wiele obaw - słusznie.

Zmian podatkowych w 2022 roku mogą spodziewać się przede wszystkim pracownicy zatrudnieni na umowie o pracę. Niech drżą te osoby, które pracują "na czarno". Jednym z postanowień Nowego Ładu jest likwidacja tego rodzaju "zatrudnień". Zmiany, które Polski Ład wprowadzi w 2022 roku dotkną też osoby korzystające z urlopów zdrowotnych, a także świadczeniobiorców. Kto zyska na tym najwięcej?

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Śląscy policjanci zatrzymali oszustów podatkowych. Państwo straciło przez nich 24,5 mln zł

Zmiany podatkowe 2022. Kwota wolna od podatku ulegnie zmianie

W związku z rozporządzeniem Polskiego Ładu, największej zmianie ulegnie kwota wolna od podatku. To dobra wiadomość dla podatników rozliczających się na zasadach ogólnych, a nie jedynie tych najmniej zarabiających. Podniesienie kwoty wolnej od podatku wzrośnie do 30 tys. złotych. Niezależnie od zarobków, od 1 stycznia podatek należy uiścić tylko od nadwyżki ponad 30 tys. zł rocznie.

Zmiany podatkowe 2022 dotyczą także wzrostu progu podatkowego

W 2022 roku wzrośnie także próg podatkowy. Wzrost progu podatkowego jest przewidziany do 120 tys. złotych. Te osoby, które wchodzą w wyższy próg finansowy muszą zapłacić 32% podatku. Niestety, niektórzy mogą na tym wiele stracić, ale większość obywateli ma szansę na zysk.

Zmiany podatkowe 2022 i zmiany dla pracowników na umie o pracę

Polski Ład w 2022 roku przewidział także zmiany dla pracowników. Planowana jest walka z tzw. zatrudnianiem "na czarno". Dodatkowo, rząd przewidział wprowadzenie ulgi dla klasy średniej, a będą mogły z niej skorzystać osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, których dochody mieszczą się w przedziale 68 412 zł - 133 692 zł rocznie.

Zmiany w urlopach 2022. Pracownicy będą korzystać z L4 na nieco innych zasadach

Jeśli nie masz dobrego zdrowia, to zapoznaj się ze zmianami dotyczącymi urlopów, także zdrowotnych. W 2022 roku Polski Ład przewiduje duże zmiany. Wypłaty zasiłku chorobowego ZUS obejmą:

  • zaliczenie okresów niezdolności do pracy do jednego okresu zasiłkowego wynoszącego 182 dni,
  • podwyższenie wysokości zasiłku chorobowego za pobyt w szpitalu do 80 proc. podstawy wymiaru zasiłku,
  • prawo do zasiłku macierzyńskiego w razie śmierci pracodawcy,
  • prawo do zasiłku po ustaniu ubezpieczenia przez okres 91 dni,
  • skrócenie okresu pobierania zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia.

Rząd chce także ułatwić rodzinom dzielenie życia rodzinnego z pracą. Przewiduje:

  • 2 miesiące urlopu rodzicielskiego tylko dla ojca,
  • urlop opiekuńczy w wymiarze 5 dni.
Więcej o: