Wyższy ZUS dla niezaszczepionych? Pojawił się pomysł zapobiegania kolejnej fali COVID-19

Główny doradca premiera ds. COVID-19 Andrzej Horban w rozmowie z "Rzeczpospolitą" przedstawił pomysły, które miałyby pomóc w walce z pandemią koronawirusa i zachęcić osoby do przyjęcia szczepionki. Wśród nich znalazły się wyższe składki ZUS dla niezaszczepionych. Nie są to jednak jedyne rozwiązania zaproponowane przez Horbana.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Obowiązkowe szczepienia dla wszystkich? Szczerba: Dla wybranych grup zawodowych

Według informacji przekazanych "Rzeczpospolitej" przez Andrzeja Horbana, choć ta fala pandemii jeszcze się nie zakończyła, to już wisi nad nią widmo kolejnej. Sprawi to, że nowy wariant koronawirusa zdominuje Polskę, a szpitale nie wytrzymają tysięcy nowych pacjentów, którzy będą potrzebowali pomocy medycznej. Zdaniem Horbana potrzebne są zdecydowane działania, które zachęcą Polaków do szczepienia się

Certyfikat szczepień z krótszym terminem i wyższy ZUS dla niezaszczepionych, czyli nowe pomysły na walkę z pandemią

Zgodnie z decyzją Ministra Zdrowia Polska dostosuje się do rozporządzenia przekazanego przez Komisję Europejską, wedle którego ważność paszportów covidowych ma zostać skrócona do 9 miesięcy. Nowe prawo będzie działało od 1 lutego 2022 roku. Inne pomysły, których celem jest zachęcenie do przyjęcia szczepionki, przedstawił również główny doradca premiera ds. COVID-19 Andrzej Horban. Jego zdaniem szczepienia powinny być obowiązkowe dla wszystkich. Natomiast w przypadku osób, które się nie zaszczepią, miałaby zostać podniesiona składka ZUS. Horban sugeruje też, że obligatoryjna powinna stać się weryfikacja paszportów szczepionkowych. 

Nowe obostrzenia i limity wprowadzone nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie

W Polsce od początku grudnia obowiązuje lista nowych obostrzeń i limitów, z czego część z nich obejmuje także osoby zaszczepione. Cała Europa w związku z dynamicznym wzrostem zachorowań zaostrza wprowadzone restrykcje. W Niemczech zdecydowano się nie tylko na zamknięcie obiektów tanecznych. Od 28 grudnia w spotkaniach prywatnych będzie mogło brać udział do 10 osób. W Portugalii od 9 stycznia zakłady pracy mają obowiązek wprowadzenia pracy zdalnej, a na świeżym powietrzy spotkania będą mogły się odbywać w maksymalnej grupie 10 osób. Ścisły lockdown wprowadziła zaś Holandia. 

Szczepienie COVID: zapisy wciąż są możliwe nie tylko na dawkę przypominającą

Od 2 listopada ruszyły zapisy na szczepienie COVID dawką przypominającą dla wszystkich chętnych w wieku 18-49 lat, u których minął okres 6 miesięcy od pełnego zaszczepienia. Oczywiście osoby, które chciałyby zapisać się na szczepienie pierwszą dawką, również mają taką możliwość. Zapisać można się na kilka sposobów: 

  • poprzez e-rejestrację na stronie pacjent.gov.pl,
  • poprzez aplikację mojeIKP,
  • połączenie poprzez bezpłatną infolinię Narodowego Programu Szczepień: 989
  • SMS na numer 664 908 556 lub 880 333 333 o treści: SzczepimySie.
Więcej o: