Emerytura bez podatku już od nowego roku. "Za ten luksus zapłacą emeryci z wyższymi emeryturami"

Emerytura bez podatku to jedno z rozwiązań wprowadzonych przez Polski Ład, które zacznie obowiązywać już od 1 stycznia 2022 roku. Choć wysokość świadczeń seniorów ma dzięki rządowemu programowi wzrosnąć, to nie wszyscy są zachwyceni planowaną rewolucją podatkową.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Emerytury w Polskim Ładzie a składki zdrowotne. Kto straci, a kto zyska? [Q&A]

Nadchodzący rok dla finansów wielu seniorów może przynieść istotne zmiany. Jest to efekt wielu rozwiązań, które zaplanował rząd w związku z wprowadzeniem Polskiego Ładu. Wśród nich znajduje się m.in. emerytura bez podatku czy nowa kwota wolna od podatku. Reformy te będą jednak wiązały się z korzyściami tylko dla wybranych grup emerytów, co oburza część Polaków. 

Emerytura bez podatku 2022. Kto na niej skorzysta?

Od 1 stycznia 2022 roku emerytura bez podatku obejmie wszystkich emerytów i rencistów. Natomiast najbardziej skorzystają ci, którzy pobierają świadczenia do wysokości 2500 zł. Osoby otrzymujące wyższe świadczenia, zapłacą podatek tylko od kwoty przekraczającej 2500 zł. 

Nie są to jedyne zmiany, które wprowadzi Polski Ład. Składka zdrowotna i kwota wolna od podatku obejmie także seniorów

Zwiększenie kwoty wolnej od podatku do 30 000 zł także wpłynie na portfele seniorów szczególnie tych z najmniejszymi świadczeniami, ponieważ ci z emeryturami do 2500 zł brutto nie zapłacą podatku wcale. Pozostali zapłacą natomiast podatek tylko od kwoty przekraczającej powyższy próg. Istotne zmiany zajdą też w składce zdrowotnej, gdyż nie będzie można jej odliczyć, jak miało to miejsce dotychczas. Jednak ponownie zyskają głównie emeryci pobierający świadczenie do 2500 zł. 

Ulgi podatkowe 2022 dla emerytów oburzają niektórych Polaków 

Choć według rządowych założeń, na nowych podatkach skorzysta ponad 8 milionów emerytów i rencistów, to w internetowych dyskusjach nie brakuje głosów niezadowolenia: 

Za ten luksus zapłacą emeryci z wyższymi emeryturami
To jak ktoś dostaje więcej np. trzy tys. i przepracował 47 lat, to już mu się nic nie należy tylko podatki płacić i gdzie tu sprawiedliwość
To nie nowy ład — a nowe łupienie ludzi
To emeryci, którzy mają więcej niż 5000 zł emerytury, sponsorują emerytów dostających mniej. Rząd nic nie daje on zabiera jak złodziej
Więcej o: