Emerytura po mężu. Opozycja proponuje nowe rozwiązania. Nie będą opłacalne dla wszystkich

Emerytura po małżonku pobierana jest w sytuacji śmierci któregoś z nich. W Polsce najczęściej jest pobierana przez kobiety, ponieważ to one dłużej żyją i często pobierają niższe świadczenia. Platforma Obywatelska proponuje nowe rozwiązanie, które mają być korzystniejsze dla seniorów.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Dlaczego emerytura przejmowana jest w większości przypadków przez żony po zmarłych mężach? Związane jest to, z tym że kobiety średnio żyją dłużej i wciąż zarabiają mniej niż mężczyźni. Składki na fundusz emerytalny i ostateczna wysokość świadczenia u kobiet są często niższe. I to właśnie dlatego to żonom częściej opłaca się przejąć świadczenie po małżonku, który odszedł.

Zobacz wideo Gawkowski: PiS szuka trików i sztuczek finansowych, które mają sprowadzić pieniądze do budżetu

Emerytura po mężu. Postawione są warunki, które trzeba spełnić, aby ją otrzymać

Renta rodzinna potocznie nazywana jest emeryturą po mężu czy żonie. Warto wiedzieć, że świadczenie to mogą pobierać również dzieci, wnuki lub rodzice zmarłej osoby. Wdowa może wnioskować o emeryturę po mężu gdy spełnia jeden z poniższych warunków:

  • w chwili śmierci męża miała skończone 50 lat
  • w chwili śmierci męża nie była zdolna do pracy
  • wychowuje dziecko (poniżej 16 roku życia lub 18 roku życia, jeśli kontynuuje naukę) uprawnione do otrzymania renty rodzinnej po zmarłym
  • wychowuje uprawnione do renty rodzinnej po zmarłym dziecko ze stwierdzoną trwałą niezdolnością do pracy lub samodzielnej egzystencji
  • skończyła 50 lat lub stała się niezdolna do pracy w ciągu 5 lat od śmierci męża, lub do momentu zakończenia opieki nad dzieckiem uprawnionym do renty rodzinnej

Emerytura po mężu, czyli renta rodzinna. Wdowa musi zrzec się własnego świadczenia

Niestety kobieta musi zrzec się własnego świadczenia jeśli che otrzymać emeryturę po zmarłym mężu. W tej sytuacji otrzymywane pieniądze nie będą równe wysokości świadczenia, które otrzymywał małżonek. Dlatego warto wykalkulować czy będzie się to opłacać. Tak wygląda wysokość świadczenia przy pobieraniu pieniędzy przez:

  • jedną osobę - 85% świadczenia
  • dwie osoby - 90% świadczenia
  • przy pobieraniu renty przez trzy osoby lub więcej - 95% świadczenia

Koalicja Obywatelska ma nowy pomysł na emeryturę po mężu. Podobno pomysł jest inicjatywą samych emerytów

Koalicja Obywatelska ma nowy pomysł na wysokość i formę wypłaty emerytury po mężu. Zmiana polegałaby na tym, że wdowa lub wdowiec mieli by prawo do zachowania swojej emerytury, a dodatkowo mogliby wnioskować o prawo do 25 % świadczenia zmarłego małżonka. Dla osób, które wolą obecną formę nadal możliwe byłoby pozostanie przy niej. Jak mówiła Posłanka Koalicji Obywatelskiej Marzena Okła-Drewnowicz, pomysł ten jest inicjatywą samych emerytów.

Więcej o: