Emerytura po mężu będzie wynosić mniej niż 85 procent? Zmiana zasad nie każdej wdowie się opłaci

Emerytura po mężu przysługuje tylko tej wdowie, która spełni określone warunki. Nie każdej się to jednak opłaca. Do tej pory renta rodzinna wynosiła zaledwie 85 procent świadczenia. Nowe przepisy, które planuje wcielić w życie opozycja mogą sprawić, że wysokość świadczenia zmaleje.

W sytuacji, kiedy umiera bliska osoba wielu obywateli szuka pomocy, również finansowej. Kosztuje pochówek, a budżet domowy prowadzony często przez oboje małżonków, może znacznie się zmniejszyć. W takich sytuacjach można ubiegać się o jednorazowy zasiłek pogrzebowy. Aby otrzymać specjalne świadczenie, które będzie wypłacane co miesiąc, należy spełnić warunki. To świadczenie to renta rodzinna, potocznie nazywana emeryturą po mężu. Do tej pory, aby ją dostać należało zrzec się własnej emerytury, a i tak świadczenie przysługiwało jedynie w 85 procentach. Koalicja Obywatelska zaproponowała inne rozwiązanie, które ich zdaniem wynika z potrzeby obywateli. Czy kwota ulegnie zmianie?

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Ogromna dziura w ZUS-ie? "Jak będziemy mieli szczęście, to bieda zajrzy w oczy do końca tej kadencji" Wybierz serwis

Emerytura po mężu przysługuje tylko wdowie, która spełni warunki

O emeryturę po mężu może ubiegać się wdowa, która:

  • osiągnęła wiek 50 lat 
  • w chwili śmierci męża nie była zdolna do pracy,
  • skończyła 50 lat lub stała się niezdolna do pracy w ciągu 5 lat od śmierci męża, lub do momentu zakończenia opieki nad dzieckiem uprawnionym do renty rodzinnej,
  • wychowuje dziecko (poniżej 16 roku życia lub 18 roku życia, jeśli kontynuuje naukę) uprawnione do otrzymania renty rodzinnej po zmarłym,
  • wychowuje uprawnione do renty rodzinnej po zmarłym dziecko ze stwierdzoną trwałą niezdolnością do pracy lub samodzielnej egzystencji.

Ile wynosi emerytura po mężu? Renta rodzinna jest zależna od liczby wnioskujących

O rentę rodzinną może wnioskować nie tylko żona zmarłego. Tak naprawdę, wnioskować mogą również dzieci, lub inne osoby bliskie. Zależnie od ilości "chętnych" aby pobierać świadczenie - kwota maleje i wynosi:

  • przy pobieraniu renty przez jedną osobę - 85 proc. świadczenia,
  • przy pobieraniu renty przez dwie osoby - 90 proc. świadczenia,
  • przy pobieraniu renty przez trzy osoby lub więcej - 95 proc. świadczenia.

Koalicja Obywatelska proponuje rozwiązanie, które może zmniejszyć emeryturę po mężu

Koalicja Obywatelska zaproponowała rozwiązanie, które ich zdaniem jest odpowiedzią na potrzeby obywateli. Ponieważ warunkiem do otrzymania przez wdowę świadczenia jest zrzeknięcie się własnej emerytury, zaproponowano alternatywne wyjście z sytuacji. Wdowa lub wdowiec mogliby zachować swoją emeryturę, a dodatkowo wnioskować o prawo do 25 proc. świadczenia zmarłego małżonka. Kwota byłaby niższa, ale pozwoliłaby na zachowanie swojego świadczenia. Nie wiadomo, kiedy i czy pomysł wejdzie w życie. Póki co, nadal można składać wnioski o rentę rodzinną na starych warunkach.

Więcej o: