Dodatek do emerytury po urodzeniu dzieci. Nie dotknął cię trud macierzyństwa? Ominie cię ponad 1000 złotych

Niektóre mamy rezygnują z planów zawodowych, na rzecz wychowywania dzieci. Te obywatelki najczęściej niepokoją się o swoją emeryturę. Teraz mają szansę na dodatkowe świadczenie. Dodatek do emerytury po urodzeniu dzieci, zwany matczyną emeryturą, to ponad 1000 złotych co miesiąc. Pieniądze są wypłacane dożywotnio, jednak trzeba spełnić warunki.

Aby otrzymywać emeryturę, konieczna jest praca, która objęta była ubezpieczeniem i opłacaniem składek. Niestety, mimo iż wiele osób uważa macierzyństwo za ciężką pracę, to rezygnacja z sukcesów zawodowych na rzecz poświęcenia rodzinie nie była do tej pory doceniana w taki sposób, jak wielu mogłoby oczekiwać. Rząd zdecydował obdarować mamy, które urodziły dzieci i zdecydowały się na pozostanie z nimi w domu szczególnym przywilejem. Będą otrzymywać ponad 1000 złotych co miesiąc. Pieniądze będą przysługiwały na emeryturze, jednak nie każda mama ma szansę je dostać.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Gawkowski: PiS szuka trików i sztuczek finansowych, które mają sprowadzić pieniądze do budżetu Wybierz serwis

Dodatek do emerytury po urodzeniu dzieci, ale nie dla wszystkich. Jakie są warunki?

Dodatek do emerytury owszem, przysługuje rodzicom, którzy oddali się w pełni macierzyństwu, ale w tym przypadku "oddali w pełni" ma określoną cyfrę i jest to 4. Chodzi o rodziny, w których na świat przyszła minimum czwórka dzieci, a jedno z rodziców nie pracowało, aby doglądać potomstwa.

Program Mama 4+, czyli matczyna emerytura. Kto otrzyma świadczenie?

To świadczenie może pobierać matka czwórki dzieci, która ukończyła wiek emerytalny, czyli 60 lat. W przypadku mężczyzn, świadczenie jest dostępne po 65 roku życia, w przypadku śmierci małżonki. Wówczas wdowiec może przejąć świadczenie. Jest tak też, gdy matka jest pozbawiona praw.

Jak złożyć wniosek o dodatek do emerytury po urodzeniu dzieci i ile wynosi?

Wniosek o świadczenie uzupełniające dla rodziców jest dostępne na platformie ZUS.pl.Jest to rodzicielskie świadczenie uzupełniające, które podobnie jak inne wnioski należy dostarczyć do ZUS drogą elektroniczną, lub osobiście. Kwota może rozczarować, ponieważ wynosi tyle, co najniższa emerytura - 1250,88 złotych. Oprócz wniosku konieczne jest załączenie:

  • informacji o numerach pesel dzieci
  • akt urodzenia dzieci
  • informacji o sytuacji osobistej lub materialnej
  • innych dokumentów mogących mieć wpływ na decyzje w sprawie
Więcej o: