Ulga dla klasy średniej a wspólne rozliczenie małżonków. Kto zyska na nowych rozwiązaniach podatkowych?

Wielu Polaków wciąż próbuje dociec, jak zmieni się ich sytuacja podatkowa od nowego roku. Polski Ład zmieni bowiem sytuację niejednego gospodarstwa domowego, czego doskonałym przykładem jest ulga dla klasy średniej. Jaki wpływ będzie ona miała podczas wspólnego rozliczania się małżonków?

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Ekspertka wyjaśnia, dlaczego inflacja najbardziej dotknie najbiedniejszych

Czy wspólnie rozliczające się małżeństwa zyskają od nowego roku? To pytanie zadaje sobie wiele osób, w związku z planowanymi rewolucyjnymi zmianami w zakresie podatków. Według rządowych zapowiedzi Nowy Polski Ład w portfelach Polaków pozostawi tyle samo lub nawet więcej pieniędzy niż dotychczas. 

Dorota GardiasButy na zimę Doroty Gardias to hit sezonu! Podobne są w CCC

Ulga dla klasy średniej, a wspólne rozliczenie małżonków — komu się będzie opłacać? 

Warto zaznaczyć, że zastosowanie ulgi dla klasy średniej będzie w przypadku małżeństw oceniane indywidualnie. Przychody każdego z nich będą brane pod uwagę odrębnie, jeśli łączy przychód małżonków przekracza górny limit stosowania ulgi, czyli 133 692 zł rocznie. Jeśli mieszczą się one w limicie stosowania ulgi, to będzie ona przysługiwała każdemu z małżonków, a zatem najwięcej zyskają osoby o mniejszych lub przeciętnych zarobkach. Zgodnie z przykładem podanym na rządowej witrynie, gdy jeden z małżonków zarabia 3000 zł brutto miesięcznie, a drugi 3500 zł brutto miesięcznie, to zysk dla nich wyniesie odpowiednio 153 zł i 147 zł miesięcznie. W rocznym rozliczeniu daje to 3600 zł na plusie.  

Wspólne rozliczanie się małżeństw 2022 z istotną zmianą

W zakresie wspólnego rozliczania się małżonków zachodzi jeszcze jedna ważna zmiana. Od nowego roku zgodnie z przepisami, małżeństwa będą mogły się rozliczyć już za rok, w którym zostało małżeństwo zawarte, co do tej pory było niemożliwe. Warto jednak pamiętać, że nie każdy z tego przywileju będzie mógł skorzystać. Mianowicie wspólna deklaracja jest niemożliwa w trzech przypadkach, gdy:

  • jeden z małżonków jest opodatkowany podatkiem liniowym (19%), niezależnie od tego, czy prowadzi działalność gospodarczą, czy jest ona zawieszona,
  • jeden z małżonków wybrał opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, z wyjątkiem najmu prywatnego,
  • małżonkowie mają rozdzielność majątkową.

Rodziny z dziećmi mogą liczyć na dodatkowe ulgi, w tym na zerowy PIT dla rodzin 4 plus

Małżeństwa z dziećmi będą mogły skorzystać także z innych rozwiązań zaproponowanych przez Polski Ład. Rodzice wychowujący co najmniej czwórkę dzieci, których przychód wynosi do 85 528 zł, będą zwolnieni z obowiązku zapłaty PIT, zaś przy wyższych zarobkach będzie on płacony od nadwyżki. W praktyce oznacza to, że rodzina 2+4, w której przykładowo jeden z rodziców zarabia miesięcznie 10000 zł brutto, a drugi nie pracuje wcale, zyska nawet 8018 zł. 

Pieniądze (zdjęcie ilustracyjne)Dodatek do emerytury po urodzeniu dzieci nie dla każdego

Więcej o: