Emerytura bez podatku 2022 to zysk nawet do 2200 zł rocznie. Może na niego liczyć tylko część seniorów

Od stycznia w podatkach zajdą ogromne zmiany. Nie ominą one niemal żadnej grupy zawodowej czy społecznej, w tym także emerytów i rencistów. Dla seniorów szczególnie tych pobierających niższe świadczenia, zostało przygotowanych wiele rozwiązań tj. emerytura bez podatku 2022. Jak w praktyce odbije się to na ich kieszeni?

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Emerytury w Polskim Ładzie a składki zdrowotne. Kto straci, a kto zyska? [Q&A]

Polski Ład jest to plan odbudowy polskiej gospodarki po pandemii COVID-19, którego celem jest zmniejszenie nierówności społecznych i stworzenie lepszych warunków do życia. Obejmuje on głównie zmiany podatkowe, które według założeń rządowych mają przynieść korzyści aż dla 18 mln Polaków. Tak to brzmi w teorii. Jak jest natomiast w praktyce? Nad tym zastanawiają się m.in. seniorzy, których od 1 stycznia czeka niemała rewolucja. 

Emerytura bez podatku — tabela 2022. Ile zyskają emeryci od nowego roku? 

Podatek od emerytury od 2022 zapłacą wyłącznie seniorzy, których miesięczne świadczenie przekracza kwotę 2500 zł. W przypadku osób pobierających niższą emeryturę, będzie obowiązywało zwolnienie z podatku. Największy zysk odczuje zatem ta grupa seniorów, gdyż rocznie może oznaczać to dla nich zysk od 588 zł do nawet 2244 zł. Tabelę z dokładnymi wyliczeniami znajdziecie w galerii znajdującej się na początku artykułu. 

Nie tylko emerytura bez podatku 2022 wpłynie na noworoczne finanse seniorów

Dość istotną zmianą dla emerytów mogą okazać się zmiany dotyczące odliczania składki zdrowotnej. Od nowego roku nie będzie bowiem możliwości odliczenia jej części od podatku. Nie dla każdego będzie oznaczało to natomiast stratę. Przykładowo senior otrzymujący emeryturę w wysokości 2500 zł będzie zobowiązany do zapłaty składki zdrowotnej w wysokości 225 zł. W 2021 tym roku aż 193,75 zł z tej kwoty mógł odliczyć od podatku. W przyszłym roku emeryt otrzyma świadczenie w wysokości 2275 zł. Przy obecnie obowiązujących przepisach emeryt otrzymuje 2088 zł. Finalnie więc zaoszczędzi on 187 zł miesięcznie.

Waloryzacja emerytur 2022 to kolejna szansa na wzrost świadczenia

Choć zgodnie z niedawno przyjętym przez Sejm projektem budżetu na rok 2022, prognozowany wskaźnik przyszłorocznej waloryzacji rent i emerytur wyniesie 4,89 proc, to eksperci nie skreślają szans na jego wzrost w marcu. Pojawiają się bowiem opinie, że taka decyzja rządzących była do przewidzenia. Takiego zdania jest m.in. Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego:

Rząd udaje, że nie ma dużego deficytu budżetowego. Gdyby zapisał wyższy wskaźnik, musiałby znaleźć w budżecie większe środki na emerytury. My prognozujemy wyższą waloryzację świadczeń.
Więcej o: