13 i 14 emerytura 2022 może być znacznie niższa. Część seniorów ominie wypłata dodatkowego świadczenia

Zarówno 13, jak i 14 emerytura w ostatnim czasie znacznie poprawiły sytuację finansową seniorów, szczególnie biorąc pod uwagę, że dynamiczny wzrost inflacji. Wielu seniorów zastanawia się, czy na ponowny dodatek może liczyć również w nadchodzącym roku. Kiedy 13 emerytura w 2022 roku zostanie wypłacona i czy na konta emerytów trafi także czternastka? Odpowiadamy.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo PiS zaproponuje emeryturę bez podatku do 2,5 tys. zł? Kuczyński: Coś tu nie gra

Dodatkowe świadczenia dla emerytów przyniosły dla wielu bardzo korzystne zmiany w sferze finansowej. Według założeń rządowych pieniądze trafiały bowiem do seniorów pobierających najniższe wypłaty. Zmiany, które zaczną obowiązywać od nowego roku w związku z wprowadzeniem Polskiego Ładu sprawią jednak, że wysokość dotychczasowych programów może się zmienić. Niestety nie dla każdego z korzyścią. 

Trzynasta emerytura 2022 jest zagwarantowana przez ustawę. Stracą jednak najbogatsi

Seniorzy spełniający określone kryteria mogą liczyć na wypłatę 13 emerytury w przyszłym roku, gdyż świadczenie te zostało zapisane w ustawie. Niestety przyszłoroczne zmiany podatkowe mogą wpłynąć na jej wysokość. Korzyści odczują głównie seniorzy z emeryturami do 2500 zł brutto. Osoby przekraczające ten próg będą liczyć raczej straty, gdyż w takim przypadku trzynastka w kwocie 1300 zł brutto będzie wynosiła na rękę tylko 962 zł.

13 i 14 emerytura 2022 byłyby dużym zastrzykiem gotówki dla seniorów. Niestety na wypłatę czternastek szans nie ma

Dobrych wiadomości niestety nie mamy dla osób, które liczyły także na wypłatę 14 emerytury. Świadczenie, które przysługiwało określonej grupie emerytów i rencistów. W tym przypadku decydował bowiem próg dochodowy, który nie mógł przekraczać 2900 zł brutto. Niestety na ponowną wypłatę czternastek szans na ten moment nie ma, co podkreśliła minister rodziny pracy i polityki społecznej Marleny Maląg:

Od samego początku mówiliśmy, że czternasta emerytura jest rozwiązaniem dodatkowym, jednorazowym

Nie wszyscy podzielają entuzjazm dodatkowych świadczeń dla seniorów

Świadczenia dla emerytów szczególnie te dodatkowe budzą niemałe emocje, co można zauważyć w internetowych dyskusjach. Wiele osób podziela zdanie, że wypłacanie środków w takiej formie nie jest do końca sprawiedliwe: 

Żadnemu emerytowi sytuacja finansowa nie poprawiła się.13 i 14 pozwoliły z opóźnieniem wyrównać częściowo inflację.
Uważam, że system emerytalny powinien być zreformowany każdy pracujący otrzymuje wypracowaną emeryturę a po zmarłym współmałżonku otrzymuje 50%, a nie tak jak obecnie wówczas byłby to sprawiedliwy układ i niepotrzebne są 13-tki,14,15,16
Nie dzielcie emerytów jak dać to wszystkim a jak nie to nikomu nikt nie jest winny że ktoś ma 1000 zł emerytury. Jak ktoś pracował taką ma emeryturę. A nie można karać kogoś, że wypracował sobie wyższą emeryturę.
Więcej o: