500 plus dla seniora, ale nie dla każdego. "Sortują ludzi jak ziemniaki". Obowiązują surowe warunki

Emeryci mogą liczyć na kilka świadczeń. Specjalnie dla nich wprowadzono 13 i 14 emeryturę, świadczenie 200 złotych do emerytury co miesiąc, oraz 500 plus dla seniora. To ostatnie świadczenie budzi wiele kontrowersji. Nie przysługuje każemu seniorowi, a aby je otrzymać należy spełnić ściśle określone warunki. Kto może liczyć na ten zastrzyk gotówki?

Najstarsi obywatele w Polsce nie zawsze mają łatwe życie. Bywa, że zmagają się z chorobami, lub są na granicy ubóstwa. Wynika to z wielu czynników, ale jednym z nich może być utrata pracy w przeszłości, lub brak zarejestrowanego zatrudnienia w ZUS. W temacie chorób - konieczne są wydatki, a nie każdy senior jest w stanie opłacać leki, które przecież nie zawsze są refundowane. Aby wspomóc nieco sytuację seniorów, rząd zadecydował o przyznaniu 13 i 14 emerytury. Ta pierwsza wiemy, że ponownie zagości na kontach najstarszych obywateli w 2022 roku. Oprócz tego, część seniorów może pobierać 200 złotych do emerytury co miesiąc. Okazuje się, że mają też szansę na 500 plus.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

500 plus dla seniora jest możliwe. Dostaną go emeryci w szczególnej sytuacji

Dobrze znane już 500 plus dla rodzin przysługuje aktualnie bez progu dochodowego, oraz bez konieczności posiadania więcej niż jednego dziecka. Pobiera je niemal każda rodzina z potomstwem. W przypadku 500 plus dla emeryta, zasady są inne. Liczy się nie tylko próg finansowy, ale i wiek, oraz przede wszystkim - stan zdrowia. Tylko seniorzy w naprawdę trudnej sytuacji otrzymają świadczenie.

To z kolei nie podoba się internautom, którzy pod publikacją na naszej stronie na Facebooku, postanowili wyrazić swoje zdanie dotyczące ograniczeń w przydzielaniu świadczeń.

Sortują ludzi jak ziemniaki, każdemu dać do jakiejś kwoty żeby wystarczyło na podstawowe życie, a nie pięćset złotych jak nad grobem stoi.
Emeryci są lepsi i gorsi. Znów dzielą ludzi.
Paranoja. Każdy emeryt powinien móc godnie żyć.

-pisali.

Którym emerytom przysługuje 500 plus dla seniora? Oto lista warunków do spełnienia

Aby otrzymać 500 plus dla seniora i zostać świadczeniobiorcą dożywotnio, należy posiadać:

  • dochód nie przekraczający 1727,08 zł brutto
  • orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji
  • ukończone 75 lat

Jak i gdzie złożyć wniosek o 500 plus dla seniora? Potrzebne będą też dokumenty

Wniosek o świadczenie znajduje się na stronie gov.pl. Należy złożyć go przez Profil Zaufany, lub w najbliższym Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Senior, który nie czuje się na siłach, może upoważnić osobę bliską, aby złożyła wniosek w jego imieniu. Oprócz formularza niezbędne będą:

  • dokumentacja medyczna
  • wszystkie inne dokumenty, które mogą mieć wpływ na rozpatrzenie wniosku np. dokumentacja z lecznicy rehabilitacyjnej lub zaświadczenie o stanie zdrowia (wydane przez lekarza nie wcześniej niż miesiąc przed złożeniem wniosku).
Więcej o: