Ulga dla klasy średniej miesięcznie czy rocznie? Nie każdy skorzysta na zmianach. Można też stracić

Zastanawiasz się nad tym jak ulga dla klasy średniej miesięcznie, czy rocznie będzie się opłacać bardziej? Warto widzieć, że zmiany wejdą w życie już od początku 2022 i nie każdy na nich skorzysta. Dowiedz się, jak będzie w twoim przypadku.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Już od 1.01.2022 r. zacznie obowiązywać w naszym kraju nowa preferencja podatkowa, którą nazywać będziemy ulgą dla klasy średniej. Będzie można rozliczyć ją zarówno w zeznaniu rocznym jak i  miesięcznie. Okazuje się jednak, że stosowanie ulgi może u niektórych podatników powodować powstanie niedopłaty podatku a niektórych nie będzie obowiązywać wcale.

Zobacz wideo Ulga gastronomiczna. Paweł Borys tłumaczy, jak z niej skorzystać

Ulga dla klasy średniej dla kogo? Nie każdy z niej skorzysta

Ustawodawca ustalił, że z ulgi dla klasy średniej nie skorzysta każdy. Uprawnione do niej będą:

  • osoby zatrudnione na umowę o pracę
  • osoby zatrudnione na podstawie stosunku służbowego
  • osoby zatrudnione na podstawie spółdzielczego stosunku pracy lub pracy nakładczej
  • przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą i rozliczający się na zasadach ogólnych

W związku z decyzją podjętą przez posłów z ulgi tej nie skorzystają osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych (zlecenie, dzieło), emeryci, a także podatnicy płacący PIT według stawki liniowej.

Ulga dla klasy średniej miesięcznie czy rocznie? Jakie rozwiązanie będzie korzystniejsze?

Jak się okazuje, pracodawca ma obowiązek naliczać ulgę dla klasy średniej w każdym miesiącu, jeśli miesięczne wynagrodzenie brutto pracownika wynosi między 5 701-11 141 zł brutto. Jednak nie stanie się tak w sytuacji gdy pracownik złoży odpowiedni wniosek o nienaliczanie ulgi. U przedsiębiorców prawo do uwzględniania ulgi przy zaliczkach wynika z art. 44 ust. 3 pkt 2 ustawy o PIT. Jak mówił doradca podatkowy Piotr Juszczyk, w rozmowie z pit.pl:

Podatnik zatrudniony na umowie o pracę zacznie korzystać z ulgi, ale w trakcie roku podatkowego zmieni formę zatrudnienia i nie osiągnie dolnego pułapu, który uprawnia do skorzystania z niej. I odwrotnie: jeśli na przykład w ciągu roku otrzyma podwyżkę wynagrodzenia i jego przychody przekroczą w pewnym momencie górną wartość przychodu uprawniającego do rozliczenia ulgi, może powstać niedopłata. Podatnik w rozliczeniu rocznym będzie wtedy musiał oddać fiskusowi pieniądze z tytułu niedopłaconego podatku.

Wniosek o niestosowanie ulgi dla klasy średniej. Kto powinien go złożyć?

Jeśli boimy się sytuacji, w której będziemy musieli zwrócić pobrany już podatek z rozliczanej miesięcznie ulgi, możemy złożyć pracodawcy oświadczenie o niepomniejszanie dochodu o kwotę ulgi dla pracowników na podstawie art. 32 ust. 2a ustawy o PIT. Jednak wtedy trzeba pamiętać, że wniosek musi być stosowany przez cały rok.

Więcej o: