200 złotych do emerytury co miesiąc, ale nie z ZUS-u. Gdzie złożyć wniosek o świadczenie?

Świadczenia dla seniorów to istotna forma pomocy finansowej. Wypłacona została 13 i 14 emerytura, a niektórzy otrzymują też 500 plus dla seniora. Kolejnym zastrzykiem gotówki może być 200 złotych do emerytury. W odróżnieniu od pozostałych świadczeń, tego nie wypłaca ZUS.

Najniższa emerytura od 1 marca 2021 roku wynosi 1250,88 zł brutto, czyli 1066,24 zł netto (na rękę). Tyle samo wynosi 13 i 14 emerytura, a także emerytura matczyna. Jeśli emeryt pobiera wyłącznie jedno świadczenie, może nie otrzymywać kwoty, która zaspokoi jego podstawowe potrzeby finansowe. Leki nie zawsze są refundowane, a koszty utrzymania stale rosną. Warto zwrócić uwagę na stale i dożywotnie świadczenia, które są wypłacane co miesiąc. Do takich zaliczamy 500 plus dla seniora, oraz 200 złotych do emerytury. Świadczenia 200 złotych do emerytury nie wypłaca jednak Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jak otrzymać pieniądze i gdzie złożyć wniosek? Świadczenie nie jest dla każdego.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Ogromna dziura w ZUS-ie? "Jak będziemy mieli szczęście, to bieda zajrzy w oczy do końca tej kadencji"

Dla kogo jest 200 złotych do emerytury? Liczy się przede wszystkim zawód

Dodatek 200 złotych do emerytury nie jest dla każdego seniora. Pieniądze przysługują tym, którzy wykazali się odwagą, pracując dzielnie w przeszłości jako strażacy i strażaczki OSP. Służba w Ochotniczej Straży Pożarnej bywa niedoceniana przez społeczeństwo, dlatego rząd ustanowił to świadczenie.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać 200 złotych do emerytury?

Służba w OSP to nie wszystko. Emerytowani strażacy muszą zadeklarować jeszcze gotowość do wzięcia udziału w akcji, przynajmniej raz w roku. Oprócz tego liczy się wiek i staż pracy.

  • Wiek emerytalny 65 lat (mężczyźni) i 60 lat (kobiety)
  • Służba w OSP przez określony czas: 20 lat (kobiety), 25 lat (mężczyźni)

Gdzie złożyć wniosek o 200 złotych do emerytury co miesiąc? Nie w ZUS

Nie każdy wie o tym świadczeniu, ponieważ nie wypłaca go Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wniosek należy złożyć u powiatowego lub miejskiego komendanta straży pożarnej, który rozpatrzy wniosek i zdecyduje o przyznaniu świadczenia. Pieniądze zostaną wypłacane dożywotnio przez MSWiA.

Więcej o: