Najniższa emerytura od 1 marca 2021 roku wynosi 1250,88 zł brutto, czyli 1066,24 zł netto (na rękę). Tyle samo wynosi 13 i 14 emerytura, a także emerytura matczyna. Jeśli emeryt pobiera wyłącznie jedno świadczenie, może nie otrzymywać kwoty, która zaspokoi jego podstawowe potrzeby finansowe. Leki nie zawsze są refundowane, a koszty utrzymania stale rosną. Warto zwrócić uwagę na stale i dożywotnie świadczenia, które są wypłacane co miesiąc. Do takich zaliczamy 500 plus dla seniora, oraz 200 złotych do emerytury. Świadczenia 200 złotych do emerytury nie wypłaca jednak Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jak otrzymać pieniądze i gdzie złożyć wniosek? Świadczenie nie jest dla każdego.
Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Dodatek 200 złotych do emerytury nie jest dla każdego seniora. Pieniądze przysługują tym, którzy wykazali się odwagą, pracując dzielnie w przeszłości jako strażacy i strażaczki OSP. Służba w Ochotniczej Straży Pożarnej bywa niedoceniana przez społeczeństwo, dlatego rząd ustanowił to świadczenie.
Służba w OSP to nie wszystko. Emerytowani strażacy muszą zadeklarować jeszcze gotowość do wzięcia udziału w akcji, przynajmniej raz w roku. Oprócz tego liczy się wiek i staż pracy.
Nie każdy wie o tym świadczeniu, ponieważ nie wypłaca go Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wniosek należy złożyć u powiatowego lub miejskiego komendanta straży pożarnej, który rozpatrzy wniosek i zdecyduje o przyznaniu świadczenia. Pieniądze zostaną wypłacane dożywotnio przez MSWiA.