Ulga na dziecko 2022: limit dochodu to nie jedyny problem. Wielu rodziców nie skorzysta już z ulgi

Ulga na dziecko 2022: limit dochodu nie będzie już jedynym problemem. W związku z wprowadzeniem Nowego Ładu i zmian podatkowych z nim związanych rodzice mogą stracić coroczny zastrzyk gotówki przy rozliczeniu podatku.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zmiany podatkowe, które wejdą w życie już 1 stycznia 2022 roku, będą mieć wpływ również na ulgę na dziecko. Do tej pory jedynym problemem był limit dochodu. Od przyszłego roku pojawia się tez inne przeszkody.

Zobacz wideo Brno. Przebiegła na czerwonym świetle tuż przed maską radiozwozu. Policji pokazała wulgarny gest

Ulga na dziecko 2022. Najbliższe rozliczenie będzie ostatnim bez zmian

Podatkowa ulga na dziecko wykorzystana zostanie jeszcze bez zmian w rozliczeniu za rok 2021, czyli w tym, które czeka nas już niedługo. Do tej pory ulga ta była jedną z najczęściej wybieranych przez rodziców podczas rozliczania się. W ten sposób mogli dostać sporą gotówkę, ponieważ tak wyglądają kwoty, jakie rodzice mogli sobie odliczyć:

  • 92,67 zł miesięcznie, czyli do 1112 04 zł rocznie na wychowywanie jednego dziecka
  • 92,67 zł miesięcznie, czyli do 1112 04 zł rocznie na drugie dziecko
  • 166,67 zł miesięcznie, czyli do 2000 04 zł rocznie na trzecie dziecko
  • 225,00 zł miesięcznie, czyli do 2700 00 zł rocznie z tytułu wychowania czwartego i kolejnego dziecka

Ulga na dziecko 2022 a kwota wolna od podatku. Co mają wspólnego te dwie sprawy?

Ulga na dziecko w najbliższym rozliczeniu podatkowym prawdopodobnie będzie przez wiele osób ostatni raz użyta. Dlaczego? Rząd zdecydował się wprowadzić od 2022 roku zwolnienie od podatku dochodowego do 30 tys. zł. rocznie, a nie jak było do tej pory 8 tys. zł.

Nie jest to pozytywna zmiana dla wielu rodzin. W efekcie jej zastosowania osoby zarabiające minimalną krajową nie będą miały potrącanych zaliczek na podatek. W związku z tym w rocznych rozliczeniach podatkowych brane będą pod uwagę jedynie składki społeczne. Jeżeli rodzice chcieliby otrzymać zwrot w takiej samej wysokości jak dotychczas, ich składki społeczne musiałyby wynieść przynajmniej tyle, co wspomniana ulga a jest to niemożliwe, przy niskich zarobkach.

Ulga na dziecko 2022 - limit dochodu. Ile wynosi?

Jeżeli jesteś rodzicem i spełniasz określone kryterium dochodowe, możesz w najbliższym rozliczeniu podatkowym zastosować ulgę na dziecko. Limit dochodu wynosi:

  • 112 000 zł w przypadku podatnika pozostającego przez cały rok podatkowy w związku małżeńskim (nie kwalifikują się tu osoby, w stosunku do których orzeczono separację, osoby pozostające w związku małżeńskim, jeżeli małżonek jest pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę w więzieniu)
  • 112 000 zł w przypadku podatnika samotnie wychowującego dziecko
  • 56 000 zł w przypadku podatnika niebędącego w związku małżeńskim
Więcej o: