Od pewnego czasu głośno jest o wcześniejszych emeryturach. Jak sama nazwa wskazuje, chodzi o przejście na emeryturę w wieku wcześniejszym niż ten, który obowiązuje obecnie. Aby otrzymać świadczenie emerytalne w Polsce, mężczyźni muszą ukończyć 65, a kobiety 60 lat. NSZZ "Solidarność" pod koniec września złożyło w Sejmie 235 tys. podpisów popierających inicjatywę emerytur stażowych. Projekt obywatelski trafił do czytania i możliwe, że w 2022 roku wejdzie w życie. Niestety, przeciwnicy tej inicjatywy złożyli wniosek o jego odrzucenie. Jakie są założenia projektu i szanse na realizację?
Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Według założeń projektu NSZZ "Solidarność" prawo do emerytury stażowej miałyby osoby urodzone po 31 grudnia 1948 r., które osiągnęły okres składkowy i nieskładowy wynoszący 35 lat w przypadku kobiet oraz 40 lat dla mężczyzn. Aby emeryt miał szansę dorobić do emerytury, istniałaby możliwość podjęcia pracy, w celu zwiększenia wysokości świadczenia po osiągnięciu wymaganego stażu ubezpieczeniowego.
Obecnie w Sejmie rozpoczęto czytanie pierwszego projektu obywatelskiego. Na początku grudnia tj. 14, przeciwnicy złożyli jednak wniosek o odrzucenie projektu. Przeciwnicy projektu mają wiele argumentów, ale za najważniejszy uważają fakt, że gdyby ustawa weszła w życie, to wydatki w latach 2022-2031 wzrosłyby o 70,9 mld zł. Wpływy składkowe spadłyby zaś o 50,2 mld zł. Obecnie prace nad inicjatywą obywatelską stoją pod znakiem zapytania. Bardzo możliwe, że ostateczna decyzja zapadnie w 2022 roku.
Obecnie niektórzy seniorzy mają szansę na podjęcie wcześniejszej emerytury, bez konieczności oczekiwania na wejście w życie projektu o emeryturach stażowych. Wcześniejsza emerytura jest możliwa, jeśli obywatel urodził się w latach 1949-1968 i pracował w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze oraz:
Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych definiuje jaka praca jest pracą w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze.