Wcześniejsza emerytura wejdzie w życie w 2022 roku? Emerytury stażowe mają realne szanse na realizację

Do pierwszego czytania w Sejmie trafił projekt ustawy o emeryturach stażowych. Wcześniejsza emerytura jest możliwa, chociaż ma swoich przeciwników. Przedstawiamy najnowsze informacje o losach projektu na 2022 rok. Czy wejdzie w życie?

Od pewnego czasu głośno jest o wcześniejszych emeryturach. Jak sama nazwa wskazuje, chodzi o przejście na emeryturę w wieku wcześniejszym niż ten, który obowiązuje obecnie. Aby otrzymać świadczenie emerytalne w Polsce, mężczyźni muszą ukończyć 65, a kobiety 60 lat. NSZZ "Solidarność" pod koniec września złożyło w Sejmie 235 tys. podpisów popierających inicjatywę emerytur stażowych. Projekt obywatelski trafił do czytania i możliwe, że w 2022 roku wejdzie w życie. Niestety, przeciwnicy tej inicjatywy złożyli wniosek o jego odrzucenie. Jakie są założenia projektu i szanse na realizację?

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kogo dotyczą emerytury stażowe i wcześniejsza emerytura? Nie każdy mógłby na nią przejść

Według założeń projektu NSZZ "Solidarność" prawo do emerytury stażowej miałyby osoby urodzone po 31 grudnia 1948 r., które osiągnęły okres składkowy i nieskładowy wynoszący 35 lat w przypadku kobiet oraz 40 lat dla mężczyzn. Aby emeryt miał szansę dorobić do emerytury, istniałaby możliwość podjęcia pracy, w celu zwiększenia wysokości świadczenia po osiągnięciu wymaganego stażu ubezpieczeniowego.

Małgorzata KożuchowskaTa sukienka na sylwestra Małgorzaty Kożuchowskiej to hit!

Wcześniejsza emerytura po 40 latach pracy. Najnowsze informacje

Obecnie w Sejmie rozpoczęto czytanie pierwszego projektu obywatelskiego. Na początku grudnia tj. 14, przeciwnicy złożyli jednak wniosek o odrzucenie projektu. Przeciwnicy projektu mają wiele argumentów, ale za najważniejszy uważają fakt, że gdyby ustawa weszła w życie, to wydatki w latach 2022-2031 wzrosłyby o 70,9 mld zł. Wpływy składkowe spadłyby zaś o 50,2 mld zł. Obecnie prace nad inicjatywą obywatelską stoją pod znakiem zapytania. Bardzo możliwe, że ostateczna decyzja zapadnie w 2022 roku.

Kiedy wypada 13. i 14. emerytura 2021? Ile wyniesie? Kiedy wypłaty emerytur?200 złotych do emerytury. Wniosku nie złożysz w ZUS

Dla kogo obecnie jest możliwa wcześniejsza emerytura? Nie ma potrzeby emerytur stażowych

Obecnie niektórzy seniorzy mają szansę na podjęcie wcześniejszej emerytury, bez konieczności oczekiwania na wejście w życie projektu o emeryturach stażowych. Wcześniejsza emerytura jest możliwa, jeśli obywatel urodził się w latach 1949-1968 i pracował w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze oraz:

  • został przez niego osiągnięty wiek emerytalny (różny w zależności od płci oraz rodzaju pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze),
  • obywatel ukończył 20 lat (w przypadku kobiet) lub 25 lat (w przypadku mężczyzn) stażu (okresów składkowych i nieskładkowych) oraz może to potwierdzić odpowiednią dokumentacją,
  • posiada wymagany staż pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze – jest on różny w zależności od rodzaju pracy oraz możesz to potwierdzić odpowiednią dokumentacją,
  • obywatel nie należy do otwartego funduszu emerytalnego (OFE) albo za pośrednictwem ZUS złożył wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na swoim rachunku w OFE na dochody budżetu państwa.

Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych definiuje jaka praca jest pracą w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze.

Więcej o: