Dodatek do emerytury za urodzenie 4 dzieci. Komu się należy? O pieniądze mogą starać się nie tylko mamy

Dodatek do emerytury za urodzenie 4 dzieci nie przysługuje tylko za sprowadzenie ich na świat. Brany pod uwagę jest jeszcze jeden kluczowy aspekt, czyli ich wychowanie. W związku z tym dodatek ten przysługuje nie tylko mamom.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Dodatek do emerytury za urodzenie 4 dzieci jest to pewnego rodzaju rekompensata od państwa za odłożenie kariery zawodowej na później lub całkowite się jej nie podjęcie, aby oddać się opiece nad dziećmi. Rząd postanowił w ten sposób wspomóc rodziców, którzy postanowili poświęcić się dla rodzin. Przysługuje ono zarówno mamom jak i ojcom.

Zobacz wideo Masz ochotę na słodycze? Warto sięgnąć po suszone morele

Dodatek do emerytury za urodzenie 4 dzieci. Komu przysługuje i kto może się o niego starać?

Dodatek do emerytury za urodzenie 4 dzieci, lub samo ich wychowanie przysługuje rodzicom, którzy założyli rodziny wielodzietne. Jest to tak zwany program mama 4+. Jednak samo posiadanie minimum czwórki dzieci to nie jedyny warunek, który trzeba spełnić, aby otrzymać pieniądze. Dodatek ten może otrzymać rodzic, który:

  • ukończył 60 lat
  • mieszka w Polsce i co najmniej przez 10 lat miał tu ośrodek interesów życiowych
  • ma polskie obywatelstwo lub obywatelstwo jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej

Program ten nie dyskryminuje, ponieważ ojcowie również mogą starać się o pieniądze z tego tytułu. Jednak dla nich kryteria są trochę inne. Otrzymają je wtedy gdy są ojcem i ukończyli 65 lat oraz wychowali co najmniej 4 dzieci, ponieważ matka dzieci zmarła, porzuciła je lub przez długi czas ich nie wychowywała.

Gdzie i jak złożyć wniosek o matczyną emeryturę? Wyjaśniamy

Jeżeli starasz się o pieniądze z rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, czyli za urodzenie lub wychowanie czwórki dzieci, musisz złożyć odpowiedni wniosek w placówce ZUS. Potrzebny do tego druk znajdziesz na www.zus.pl i w ich salach obsługi klientów. Do wniosku musisz dołączyć takie dokumenty jak:

  • akty urodzenia dzieci
  • informacje o twojej sytuacji osobistej lub materialnej
  • informacje o numerach pesel twoich dzieci
  • inne dokumenty mogące mieć wpływ na decyzje w sprawie

Dodatek do emerytury za urodzenie 4 dzieci. Ile możemy otrzymać?

Dodatek do emerytury za urodzenie 4 dzieci wynosi tyle, co najniższa emerytura, w której sytuacji rodzic nie ma prawa do innego świadczenie. W 2021 roku było to dokładnie 1250,88 zł brutto. Jeśli jednak inne świadczenie przysługuje takiej osobie i jest to np. emerytura mniejsza niż minimalna czy renta to w tej sytuacji rodzicielskie świadczenie uzupełniające będzie jedynie dopełnieniem do kwoty najniższej emerytury. Suma dodatku i emerytury albo renty, którą pobiera, nie może być wyższa niż kwota najniższej emerytury.

Więcej o: