Prezydent podpisał dodatek osłonowy. Jakie dokumenty trzeba złożyć? Czas na wniosek ograniczony

Jednym ze sposobów na szalejącą drożyznę i stale rosnącą inflację ma być dodatek osłonowy. Dla kogo będzie on przysługiwał? Największe znaczenie będzie odgrywał próg dochodowy. Pewne jednak jest, że część gospodarstw może liczyć na dodatkowe wsparcie, gdyż projekt został podpisany przez Prezydenta.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Andrzej Duda nawiązał do inflacji: Ja też płacę rachunki. Ja też robię zakupy

Niższe akcyzy i podatki VAT na prąd elektryczny, paliwa, gaz ziemny i ciepło systemowe to część rozwiązań zaproponowanych przez rząd, które mają zniwelować skutki dynamicznie rosnącej inflacji. Osoby o niższych dochodach mogą jednak liczyć na dodatkowe wsparcie w tym aspekcie, w postaci dodatku osłonowego. 

Został przyjęty dodatek osłonowy. Dla kogo będą przeznaczone wypłaty dodatkowych środków? 

Wysokość dodatku osłonowego będzie uzależniona przede wszystkim od kryterium dochodowego przypadającego na jedną osobę w danym gospodarstwie domowym. Na wypłatę dodatkowych środków mogą liczyć zatem wybrane rodziny, a mianowicie: 

  • dopłata 400 zł w skali roku dla gospodarstw domowych jednoosobowych o dochodach do 2100 zł miesięcznie;
  • dopłata 600 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 2-3-osobowych o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie;
  • dopłata 850 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 4-5-osobowych o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie;
  • dopłata 1150 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 6-osobowych i więcej o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie.

Rodziny ogrzewające gospodarstwa węglem mogą liczyć na wypłaty wyższe o 100 zł do 287 zł, gdyż stawki VAT na ten rodzaj paliwa nie zostały obniżone.

Wzór wniosku o dodatek osłonowy w trakcie konsultacji. Wiadomo jednak, gdzie trzeba go będzie złożyć

Projekt rozporządzenia ministra klimatu i środowiska określa wzór wniosku, który trzeba będzie złożyć, chcąc ubiegać się o wypłatę dodatku osłonowego. Na ten moment jest on jednak jeszcze konsultowany, choć już wiadomo, że cały formularz podzielony jest na cztery części i będzie składać się z 12 stron. Przyjmowaniem wniosków będzie zajmował się natomiast urząd gminy. Dokumenty trzeba będzie dostarczyć do placówki nie później niż na miesiąc przed rozpoczęciem wypłat, czyli do 31 stycznia oraz 30 września 2022 roku, w innym razie dodatek będzie przysługiwał jedynie w połowie wysokości.

Wiele gospodarstw może liczyć na dodatek osłonowy. Kiedy wypłata trafi na konta Polaków? 

Osoby, których wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie otrzymają dodatek osłonowy w dwóch równych ratach. Pierwsza z nich trafi na konta wnioskodawców do 31 marca, a druga do 2 grudnia. W przypadku gospodarstw, które przekraczają wskazane kryterium dochodowe, wypłata środków zostanie pomniejszona zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę". Natomiast zgodnie z zapisami ustawy wypłata nie może być niższa niż 20 zł.

Więcej o: