Ulga dla klasy średniej a emerytura. Czy będą z niej mogli skorzystać emeryci? Odpowiedź zaskakuje

Wraz z nadejściem nowego roku zacznie obowiązywać Nowy Ład i zmiany podatkowe z nim związane. Pośród nich znajduje się też ulga dla klasy średniej. Emeryci zastanawiają się, czy również z niej skorzystają, okazuje się, że jedynie nieliczni.

Interesujesz się tematyką świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Od nowego roku w Polsce zacznie obowiązywać wiele zmian podatkowych. Jedną z nich będzie wprowadzenie ulgi dla klasy średniej. Okazuje się, jednak że na zmianach tych nie skorzystają zwyczajni emeryci a jedynie ci pracujący i osiągający określone przychody. Dlaczego? Odpowiadamy poniżej.

Zobacz wideo Emerytury w Polskim Ładzie a składki zdrowotne. Kto straci, a kto zyska? [Q&A]

Ulga dla klasy średniej. Kogo obowiązuje? Okazuje się, że nie wszystkich

Wprowadzona przez rząd nowa ulga podatkowa dla klasy średniej zacznie obowiązywać w 2022 r. W związku z tym będzie można ją wyliczyć dopiero w deklaracji składanej w 2023 r. Najbliższa deklaracja będzie rozliczana na dotychczas obowiązujących zasadach. Z wprowadzonej ulgi skorzystać będą mogli tylko zatrudnieni na umowę o pracę i przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą i rozliczający się na zasadach ogólnych. Z ulgi tej nie skorzystają: 

  • emeryci uzyskujący przychody z tytułu emerytury
  • zleceniobiorcy
  • osoby uzyskujące przychody z umów o dzieło

Pracujący emeryt a ulga dla klasy średniej. Tutaj sytuacja wygląda inaczej

Zgodnie z wprowadzanymi przepisami z ulgi dla klasy średniej nie skorzysta emeryt, który pobiera emeryturę. Jednak w sytuacji gdy osoba, która nabyła uprawnienia do emerytury, jej nie pobiera, zyska zwolnienie z PIT wg art. 21 pit pkt 154. Tylko emeryt, który pobiera świadczenia i spełnia kryterium dochodowe i nie korzysta z ulgi PIT0 będzie mógł skorzystać z ulgi dla klasy średniej. Jednak mało który emeryt uzyskuje dochody, które pozwolą na zastosowanie ulgi dla klasy średniej.

Kto skorzysta z ulgi dla klasy średniej? Są przedziały kwotowe

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, zgodnie z decyzją rządu z ulgi dla klasy średniej skorzystają jedynie pracownicy i osoby prowadzące działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych. Prawo do tej ulgi będą mieli podatnicy, którzy w roku podatkowym uzyskają przychody w wysokości od 68 412 zł do 133 692 zł, czyli jest to odpowiednio miesięcznie od 5701 zł do 11 141 zł.

Więcej o: