Waloryzacja rent i emerytur 2022 to niejedyna rewolucja, jaka czeka seniorów. Kolejną będzie Polski Ład

Zbliżający się koniec roku to dla wielu osób czas rozmyślań nad zmianami, jakie przyniesie im kolejny. Jak się okazuje będzie ich sporo m.in. dla seniorów. Waloryzacja rent i emerytur 2022 czy rewolucje w systemie podatkowym to tylko część z nich, jednak bardzo istotna. Będą one miały bowiem bezpośredni wpływ na portfele starszych obywateli.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czy podwyższenie kwoty wolnej od podatku zmieni kwotę emerytury? [Q&A]

Seniorów od nowego roku czekają niemałe zmiany, które jak to zazwyczaj bywa dla części osób okażą się korzystne, dla pozostałych mniej. Świadczenia wielu emerytów mogą w 2022 roku wzrosnąć bowiem nawet dwukrotnie. Na tym jednak nie koniec przyszłorocznych rewolucji. 

Waloryzacja rent i emerytur 2022 może być wyższa niż przewiduje projekt budżetu

Sejm przyjął projekt budżetu na rok 2022, wedle którego prognozowany wskaźnik przyszłorocznej waloryzacji rent i emerytur to 4,89 proc. Jest to pierwotne założenie prezentowane przez rząd, jednak znacznie niższe od tego, które przewidywali eksperci. W praktyce oznaczałoby wzrost przeciętnej emerytury jedynie o 100 zł miesięcznie. Zdaniem ekonomistów marcowe podwyżki świadczeń mogą być znacznie większe, a uchwalony w projekcie wskaźnik jest celowy. Wskazuje na to, chociażby Marek Zuber: 

Rządowi chodziło o utrzymanie deficytu budżetowego poniżej 30 mld zł. I to się udało. Mam nadzieję, że rzeczywista waloryzacja rent i emerytur pokryje wzrost cen odczuwany przez seniorów.

Zerowy PIT seniorów czy nowa kwota wolna od podatku, czyli jak Polski Ład wpłynie na finanse emerytów

Podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30000 zł odczują zwłaszcza emeryci pobierający świadczenia do 2500 zł brutto miesięcznie. Spowoduje to bowiem, że będą oni zwolnieni z obowiązku zapłaty podatku dochodowego. Emerytury bez podatku to nie jedyna zmiana, jaka czeka ich jednak w związku z wprowadzeniem Polskiego Ładu. Kolejną jest tzw. zerowy pit dla seniorów. Jego celem jest zachęcenie osób, które osiągnęły powszechny wiek emerytalny do kontynuowania działalności zawodowej. Dodatkowa ulga będzie przysługiwała zarówno emerytom zatrudnionym na umowie o pracę, cywilnoprawnej, jak i prowadzącym własną działalność gospodarczą na skali podatkowej, podatku liniowym oraz rozliczającej się ryczałtem.

Zmiany obejmą też świadczenia dodatkowe. 13 i 14 emerytura nie zostanie wypłacona wszystkim 

Trzynasta emerytura w kwocie 1250,88 zł brutto trafiła emerytów i rencistów niezależnie od wysokości ich dochodów, dzięki czemu seniorzy odczuli w marcu dodatkowy zastrzyk gotówki. Wypłata czternastki przysługiwała zaś jedynie osobom, których świadczenia podstawowe nie przekroczyły progu 2900 brutto miesięcznie. Dodatkowe pieniądze z tego tytułu w przyszłym roku będą znacznie bardziej ograniczone. 14 emerytura nie zostanie bowiem wypłacona wcale, a wysokość 13 emerytury może być znacznie niższa niż dotychczas. 

Więcej o: