Pracujący emeryt, a ponowne przeliczenie emerytury 2021. Te osoby nie mają po co składać wniosku

W związku ze wzrostem umieralności, spowodowanej pandemią COVID-19, zmianie uległy tablice sporządzane przez GUS. Na ich podstawie wyliczane są emerytury. Zmiany w tablicach mogą oznaczać podwyżkę świadczenia, jednak nie dla wszystkich. Aby się tego dowiedzieć, konieczne jest ponowne przeliczenie emerytury 2021.

Niektórzy emeryci mogą liczyć na podwyżkę emerytur. Ma to związek ze zmianami, które zaszły w tablicach dalszego trwania życia, prowadzonych przez GUS. Ponowne przeliczenie emerytur daje szansę na zastrzyk gotówki, jednak nie wszystkie wnioski zostaną przyjęte. Większość próśb o ponowne przeliczenie emerytury zostanie odrzuconych, ponieważ seniorzy nie spełnią odpowiednich warunków.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Gawkowski: PiS szuka trików i sztuczek finansowych, które mają sprowadzić pieniądze do budżetu

Ponowne przeliczenie emerytury może wpłynąć na wysokość świadczenia. Dlaczego?

Główny Urząd Statystyczny zajmuje się sporządzaniem tablic, które dotyczą umieralności obywateli i obywatelek. Niestety, ze względu na liczne zachorowania - niektóre okazały się śmiertelne dla emerytów, co sprawiło że w tablicach dalszego trwania życia nastąpiły zmiany. Te zmiany powodują, że niektóre emerytury należy przeliczyć ponownie, aby ustalić na nowo wysokość świadczenia. W związku z waloryzacją, część z nich mogła wzrosnąć. Aby się o tym przekonać, konieczny jest wniosek.

Pracujący emeryt, a ponowne przeliczenie emerytury 2021. Te osoby mogą złożyć wniosek

W teorii, wniosek może złożyć każdy. W praktyce jednak, większość wniosków o ponowne przeliczenie emerytury zostanie odrzuconych. Osoby, które faktycznie mają szansę na podwyżkę:

  • już osiągnęły lub osiągną wiek emerytalny do 31 marca 2022 roku
  • osiągnęły wiek emerytalny wcześniej, jednak nadal pracowały, a zatem ich składki były regularnie ściągane, stale powiększając kwotę na koncie ubezpieczonego
  • urodziły się po 31 grudnia 1948 roku, czyli ich emerytury będą wyliczane według nowych zasad

Jak widać, liczy się nie tylko rok urodzenia, ale też praca po osiągnięciu wieku emerytalnego.

Wnioski o ponowne przeliczenie emerytury od tych osób będą odrzucone

Niektóre osoby liczą na wzrost świadczenia, ale nie mają powodu, aby złożyć wniosek. Nie spełniają bowiem warunków, a urzędnik lub urzędniczka odrzucą ich formularz już "na starcie". Dotyczy to seniorów, którzy należą do jednej z poniższych grup:

  •  niepracujący emeryci z tzw. starego systemu (urodzeni przed 1 stycznia 1949 r.),
  • niepracujące osoby, które mają nową emeryturę (urodzeni po 31 grudnia 1948 r.)

Pozostali mogą uzupełnić formularz znajdujący się na stronie zus.pl.