Waloryzacja emerytur i rent 2022. Czy podwyżki będą rekordowe? Nie ma dobrych wieści dla seniorów

Doniesienia medialne i rządowe powtarzane od kilku miesięcy budziły w seniorach nadzieje, że waloryzacja emerytur i rent 2022 może być nie tylko wysoka, ale również rekordowa. Szalejący wskaźnik inflacji i przewidywania ekspertów dawały jednak złudną nadzieję. Seniorzy stracili nadzieję. Wszystko to za sprawą przyjętego przez Sejm projektu budżetu na przyszły rok.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Już od kilku miesięcy mogliśmy czytać, że seniorów w przyszłym roku czekać będą rekordowe podwyżki. Jak się okazuje waloryzacja nie będzie jednak aż tak wysoka jak przewidywano. Dlaczego? Wyjaśniamy poniżej. Niektórzy emeryci mogą być rozczarowani.

Zobacz wideo Ogromna dziura w ZUS-ie? "Jak będziemy mieli szczęście, to bieda zajrzy w oczy do końca tej kadencji"

Waloryzacja emerytur i rent 2022: Sejm przyjął projekt budżetu na przyszły rok

Sejm niedawno przyjął nowy projekt budżetu na rok 2022. Prognozowany przez rząd wskaźnik przyszłorocznej waloryzacji rent i emerytur to 4,89 proc. Jest to dokładnie taki wskaźnik, jaki na początku zakładał rząd. Niestety nie są to dobre wiadomości dla seniorów. W praktyce oznaczałoby to dla nich wzrost świadczenia przeciętnie o 100 zł, co przy szalejącej w naszym kraju inflacji nie wspomoże seniorów.

Waloryzacja emerytur i rent 2022: ostateczna kwota wciąż nie znana

Dokładna wysokość waloryzacji nie jest jeszcze znana. Ostateczny wskaźnik zostanie ogłoszony dopiero po opublikowaniu przez GUS danych dotyczących przeciętnego wzrostu wynagrodzenia. W związku ze wciąż rosnącą inflacją w naszym kraju wielu ekspertów przewidywało nawet najwyższych od 10 lat waloryzacji świadczeń na poziomie 9,9%. To, co ogłosił rząd w nowym projekcie budżetu, jest o prawie połowę mniejsze niż przewidywania ekspertów.

Waloryzacja rent i emerytur może być wyższa. Eksperci widzą szansę

Dla Super Expressu wypowiedzieli się eksperci w sprawie emerytur i ich waloryzacji. Pojawiła się tam opinie, że taka decyzja rządzących była do przewidzenia. Nie przekreśla to wciąż szansy na to, że waloryzacja, która nastąpi w marcu przyszłego roku, będzie wyższa niż to, co przewiduje nasz rząd. Jak informuje Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego:

Rząd udaje, że nie ma dużego deficytu budżetowego. Gdyby zapisał wyższy wskaźnik, musiałby znaleźć w budżecie większe środki na emerytury. My prognozujemy wyższą waloryzację świadczeń 
Więcej o: