Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Już w najbliższą sobotę będziemy świętować Nowy Rok, czyli jeden z 13 dni ustawowo wolnych od pracy. Jeżeli wydarzy się sytuacja kiedy przypadają one w sobotę, pracodawca musi wyznaczyć za nie dodatkowy dzień wolny w innym terminie. Niestety przywilej ten nie przysługuje wszystkim.
W tym roku już raz nastąpiła sytuacja, że pracodawca miał obowiązek oddać dzień wolny pracownikom. Było to za pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia, który wypadał właśnie w sobotę. Na dniach sytuacja się powtórzy, ponieważ Nowy Rok również wypada w taki dzień. Przywilej ten przysługuje jednak jedynie osobom zatrudnionym na umowie o pracę, gdyż kwestia ta regulowana jest przez Kodeks pracy. Dlatego osoby zatrudnione np. na umowę zlecenie nie otrzymają dnia wolnego.
Zgodnie z Kodeksem pracy pracodawca ma obowiązek udzielenia pracownikowi dnia wolnego za święto, które w danym okresie rozliczeniowym wypadło w sobotę. Potwierdza to art. 130. § 2. Kp
Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.
W związku z tym pracownikowi przysługuje dzień wolny za święto, które miało miejsce właśnie w sobotę.
W 2022 roku czeka nas 13 dni ustawowo wolnych od pracy. Wystarczy jednak wykorzystać jedynie 4 dni urlopowe, by korzystać z dodatkowych długich weekendów. Oto jak wypadają te dni w przyszłym roku:
1 stycznia – Nowy Rok (sobota)
6 stycznia – Trzech Króli (czwartek)
17-18 kwietnia – Wielkanoc (niedziela, poniedziałek)
1 maja – Święto Pracy (niedziela)
3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja (wtorek)
5 czerwca – Zielone Świątki (niedziela)
16 czerwca – Boże Ciało (czwartek)
15 sierpnia – Święto Wojska Polskiego i Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (poniedziałek)
1 listopada – Wszystkich Świętych (wtorek)
11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości (piątek)
25-26 grudnia – Boże Narodzenie (niedziela, poniedziałek)