Bon turystyczny. Do kiedy ważny? Data uległa zmianie! Zimą również zaplanujesz wypoczynek

Decyzją Senatu bon turystyczny zimą również będzie możliwy do wykorzystania. Wszystko to za sprawą przedłużenia terminu ich ważności. Fakt ten ucieszy z pewnością wiele rodzin, które rozpoczęły planowanie ferii zimowych. Jak aktywować bon i gdzie można go wykorzystać? Podpowiadamy.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Ferie w jednym terminie. Minister Niedzielski komentuje: Nasze stanowisko jest bezwzględne

Bon turystyczny miał na celu nie tylko wspomóc branżę turystyczną, która dotkliwe odczuwa skutki pandemii COVID-19, ale przede wszystkim rodziny, które chciały zaplanować z dziećmi wspólny wypoczynek, a sytuacja finansowa mogła im na to dotychczas nie pozwalać. Na każde dziecko do 18. roku życia można było otrzymać 500 zł, a w przypadku dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności 1000 zł. Ucieszy zatem wiele rodzin fakt, że data wykorzystania bonu została przedłużona. 

Bon turystyczny: do kiedy ważny? Czas realizacji wydłużony

Sejm z poparciem Senatu projekt nowelizacji ustawy, wedle której ważność bonu turystycznego została przedłużona do 30 września 2022 roku. Choć początkowo rząd nie był chętny na podjęcie tego kroku, to niestety sytuacja epidemiologiczna, która skutkowała nałożeniem wielu obostrzeń, uniemożliwiła części rodzin wykorzystanie bonu w pierwotnie wskazanym przez ustawę terminie.

Bon turystyczny zimą będzie także do wykorzystania. Ułatwi to wielu rodzinom zaplanowanie ferii

Hotel, pensjonat, miejsca rozrywki, stoki narciarskie, lodowiska — sposobów na wykorzystanie bonu jest wiele. Warto jednak najpierw upewnić się w katalogu bazy turystycznej czy dany obiekt honoruje płatność bonem turystycznym. Przedłużenie ważności bonu pozwoli wielu rodzicom na zaplanowanie dla dzieci aktywnych ferii zimowych. Zwłaszcza że można go wykorzystać nie tylko na usługi turystyczne, ale również atrakcje tj. obóz czy kolonie. 

Bon turystyczny: aktywacja możliwa tylko poprzez PUE

Na ten moment platforma usług elektronicznych PUE ZUS jest jedynym sposobem na pobranie i aktywację bonu turystycznego. Co istotne, nie musi on jednak być wykorzystany od razu w całości. Można płacić nim wielokrotnie, ponieważ każdy bon ma unikalny numer (kod obsługi płatności), a podczas transakcji trzeba dodatkowo podać jednorazowy kod potwierdzający płatność, który jest przesyłany na telefon w formie wiadomości SMS. 

Więcej o: