Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Bon turystyczny miał na celu nie tylko wspomóc branżę turystyczną, która dotkliwe odczuwa skutki pandemii COVID-19, ale przede wszystkim rodziny, które chciały zaplanować z dziećmi wspólny wypoczynek, a sytuacja finansowa mogła im na to dotychczas nie pozwalać. Na każde dziecko do 18. roku życia można było otrzymać 500 zł, a w przypadku dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności 1000 zł. Ucieszy zatem wiele rodzin fakt, że data wykorzystania bonu została przedłużona.
Sejm z poparciem Senatu projekt nowelizacji ustawy, wedle której ważność bonu turystycznego została przedłużona do 30 września 2022 roku. Choć początkowo rząd nie był chętny na podjęcie tego kroku, to niestety sytuacja epidemiologiczna, która skutkowała nałożeniem wielu obostrzeń, uniemożliwiła części rodzin wykorzystanie bonu w pierwotnie wskazanym przez ustawę terminie.
Hotel, pensjonat, miejsca rozrywki, stoki narciarskie, lodowiska — sposobów na wykorzystanie bonu jest wiele. Warto jednak najpierw upewnić się w katalogu bazy turystycznej czy dany obiekt honoruje płatność bonem turystycznym. Przedłużenie ważności bonu pozwoli wielu rodzicom na zaplanowanie dla dzieci aktywnych ferii zimowych. Zwłaszcza że można go wykorzystać nie tylko na usługi turystyczne, ale również atrakcje tj. obóz czy kolonie.
Na ten moment platforma usług elektronicznych PUE ZUS jest jedynym sposobem na pobranie i aktywację bonu turystycznego. Co istotne, nie musi on jednak być wykorzystany od razu w całości. Można płacić nim wielokrotnie, ponieważ każdy bon ma unikalny numer (kod obsługi płatności), a podczas transakcji trzeba dodatkowo podać jednorazowy kod potwierdzający płatność, który jest przesyłany na telefon w formie wiadomości SMS.