Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Często zastanawiamy się, czy należy nam się ekwiwalent za niewykorzystany urlop po zakończeniu roku. Sytuacja tak nie wygląda, urlop ten jest wtedy zaległy, a ekwiwalent tylko za jego przesunięcie na następny rok się nie należy. Są określone sytuacje, w których jest on wypłacany.
Według Kodeksu pracy urlop wypoczynkowy jest świadczeniem, którego pracownik nie może się zrzec. W kp możemy przeczytać, że:
W razie niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy należy wypłacić pracownikowi ekwiwalent za niewykorzystany urlop.
Istnieje jednak wyjątek.
Pracodawca nie ma obowiązku wypłacenia ekwiwalentu pieniężnego, w przypadku gdy strony (pracodawca i pracownik) postanowią o wykorzystaniu urlopu w kolejnym zatrudnieniu, pod warunkiem jednak, że zatrudnienie to będzie u tego samego pracodawcy, a nowa umowa zostanie podpisana bezpośrednio po rozwiązaniu pierwszej umowy.
W związku z zapisami Kodeksu pracy, aby został wypłacony ekwiwalent za urlop, muszą być spełnione dwa konkretne warunki:
Jasno z tego wynika, że pracodawca nie może wypłacić ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wtedy, kiedy pracownik pozostaje z nim w stosunku pracy. Wypłata ta jest możliwa tylko w sytuacji, gdy niewykorzystanie urlopu jest spowodowane wygaśnięciem umowy o pracę lub jej rozwiązaniem, a strony nie planują kontynuacji współpracy na dotychczasowych zasadach. Jeśli zatrudnionemu przysługuje urlop zaległy i stosunek pracy trwa, to urlop ten powinien być po prostu wykorzystany.
Jeśli chcesz wyliczyć ekwiwalent za swój niewykorzystany urlop wypoczynkowy, do jego obliczenia zastosować musisz współczynnik ekwiwalentu ustalany na każdy rok kalendarzowy. Wyraża on przeciętną miesięczną liczbę dni przypadających do przepracowania w danym roku. Ważne, że przy wyliczeniu wysokości ekwiwalentu zastosować musisz współczynnik obowiązujący w roku wypłacania ekwiwalentu, nawet jeżeli jest to urlop przeniesiony z roku poprzedniego.
W 2021 roku wzór wygląda następująco:
365 dni - (52 niedziele + 52 soboty + 9 dni świątecznych) = 252
252 dni / 12 miesięcy = 21 → współczynnik ekwiwalentu na rok 2021