Dodatek do emerytury za urodzenie dzieci nie tylko dla mam. Kto może się starać? Można zyskać ponad 1000 zł

Dodatek do emerytury za urodzenie dzieci to potocznie nazwa programu Mama 4+. Nazywana również często matczyną emeryturą, choć starać się o nią mogą nie tylko mamy. Z tytułu tego świadczenia otrzymać można nawet kwotę o wysokości minimalnej emerytury.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Nasz rząd już od dobrych kilku lat stara się wspierać rodziny, a zwłaszcza te wielodzietne. Ma to zachęcić Polaków do zakładania dużych rodzin. Wprowadzony program 500+ czy nowe świadczenie, czyli Rodzinny Kapitał Opiekuńczy w łącznej kwocie 12 tys. ma wspomóc finansowo rodziny. Wiele rodziców przy zakładaniu dużych rodzin ze względu na wiele obowiązków decyduje się zostać w domu i poświecić rodzinie. Jeśli taka osoba nie wypracowała sobie emerytury, a urodziła lub wychowała minimum 4 dzieci, może starać się o pieniądze z programu mama 4 Plus.

Zobacz wideo Mama Ginekolog nie zdała egzaminu na specjalizację

Dodatek do emerytury za urodzenie dzieci nie tylko dla mam

O świadczenie z tytułu programu Mama 4+ czyli potocznie nazywanego matczyną emeryturą starać się mogą, rodzicie z wielodzietnymi rodzinami. Żeby spełnić kryteria, w domach tych musiało urodzić się i wychować minimum czwórka dzieci. Świadczenie może pobierać matka lub ojciec czwórki dzieci, którzy ukończyli wiek emerytalny, czyli 60 lub 65 lat. Ojciec może starać się o pieniądze z tego świadczenia jedynie w przypadku kiedy wychował co najmniej 4 dzieci, ponieważ matka dzieci zmarła, porzuciła je lub przez długi czas ich nie wychowywała.

Matczyna emerytura. Można zyskać ponad 1000 zł

Rodzice, którzy wychowali minimum 4 dzieci i poświęcili się ich wychowaniu, a nie karierze zawodowej i w związku z tym nie posiada prawa, do żadnego świadczenia mogą otrzymać pieniądze z programu Mama 4+.  Wynosiło będzie ono tyle, co najniższa emerytura. W 2021 roku wynosi ona 1250,88 zł brutto.

Jeśli jednak rodzic starający się o ten dodatek posiada już prawo do emerytury lub renty, ale jego wysokość jest niższa niż minimalna emerytura, to w tej sytuacji matczyna emerytura będzie dopełnieniem do najniższej emerytury. Suma tego świadczenia i emerytury albo renty, którą pobierasz, nie może być wyższa niż kwota najniższej emerytury. Czyli jeśli mama ma prawo do emerytury w wysokości 750,88 zł z programu Mama 4+ otrzyma 500 zł.

Mama 4+: jakie dokumenty złożyć?

Aby otrzymać pieniądze, należy złożyć odpowiedni wniosek w placówce ZUS. Druk znajdziesz w ich placówkach oraz na www.zus.pl. Do wniosku należy dołączyć takie dokumenty jak: 

  • informacje o numerach pesel twoich dzieci
  • akty urodzenia dzieci
  • informacje o twojej sytuacji osobistej lub materialnej
  • inne dokumenty mogące mieć wpływ na decyzje w sprawie
Więcej o: