Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Ulga dla klasy średniej to jedno z rozwiązań Polskiego Ładu, z którego skorzystają głównie osoby o niższych i średnich zarobkach zatrudnione na podstawie umowy o pracę. Okazuje się, jednak że nie zawsze może być ona opłacalna. Warto rozważyć zatem złożenie wniosku o niestosowanie ulgi, dzięki czemu możemy uniknąć przykrego obowiązku rozliczenia się z Urzędem Skarbowym.
Z ulgi dla klasy średniej skorzystają wyłącznie osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę oraz przedsiębiorstwa rozliczające się na zasadach ogólnych, których dochody roczne mieszczą się w przedziale 68 412 zł – 133 692 zł. W przypadku tych osób ulga będzie naliczana automatycznie, natomiast nie zawsze może przynieść to pozytywny skutek.
Obowiązkowe rozliczenie się z Urzędem Skarbowym zajdzie w momencie, gdy przychody podatnika przekroczą limit uprawniający do jej uzyskania. Może stać się tak nie tylko, jeśli otrzymamy awans, premię czy nagrodę finansową, ale również gdy zaczniemy zarabiać mniej. Takie sytuacje sprawią, że zwrot podatku będzie nieunikniony. Bezpiecznym rozwiązaniem jest zatem zastosowanie wniosku o niestosowanie ulgi dla klasy średniej, ponieważ jeśli w deklaracji rocznej okaże się, że ulga należy się pracownikowi, to nadal będzie on mógł z niej skorzystać.
Oświadczenie o niestosowaniu ulgi należy zgłosić u swojego pracodawcy. Trzeba jednak pamiętać, że musi ono być złożone odrębnie dla każdego roku podatkowego. Co więcej, ostateczny termin złożenia wniosku, przypada przed wypłatą pierwszego w nowym roku wynagrodzenia. W praktyce oznacza to, że jeżeli zakład pracy wypłaca pieniądze do końca miesiąca, to wniosek należy złożyć dzień przed uzyskaniem wynagrodzenia.