Wniosek o niestosowanie ulgi dla klasy średniej pomoże w uniknięciu problemów z fiskusem. Gdzie go złożyć?

Od 1 stycznia 2022 roku zacznie obowiązywać tzw. ulga dla klasy średniej. Oświadczenie o jej niestosowaniu dla wielu osób może okazać się korzystne. Uniknął bowiem dzięki temu powstania niedopłaty, którą obligatoryjnie należałoby uregulować z Urzędem Skarbowym.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czy podwyższenie kwoty wolnej od podatku zmieni kwotę emerytury? [Q&A]

Ulga dla klasy średniej to jedno z rozwiązań Polskiego Ładu, z którego skorzystają głównie osoby o niższych i średnich zarobkach zatrudnione na podstawie umowy o pracę. Okazuje się, jednak że nie zawsze może być ona opłacalna. Warto rozważyć zatem złożenie wniosku o niestosowanie ulgi, dzięki czemu możemy uniknąć przykrego obowiązku rozliczenia się z Urzędem Skarbowym. 

Małgorzata Kożuchowska Ta sukienka na sylwestra Małgorzaty Kożuchowskiej to hit!

Ulga dla klasy średniej: skorzystają z niej nieliczni

Z ulgi dla klasy średniej skorzystają wyłącznie osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę oraz przedsiębiorstwa rozliczające się na zasadach ogólnych, których dochody roczne mieszczą się w przedziale 68 412 zł – 133 692 zł. W przypadku tych osób ulga będzie naliczana automatycznie, natomiast nie zawsze może przynieść to pozytywny skutek. 

Wniosek o niestosowanie ulgi dla klasy średniej może pomóc uniknąć finansowych pułapek

Obowiązkowe rozliczenie się z Urzędem Skarbowym zajdzie w momencie, gdy przychody podatnika przekroczą limit uprawniający do jej uzyskania. Może stać się tak nie tylko, jeśli otrzymamy awans, premię czy nagrodę finansową, ale również gdy zaczniemy zarabiać mniej. Takie sytuacje sprawią, że zwrot podatku będzie nieunikniony. Bezpiecznym rozwiązaniem jest zatem zastosowanie wniosku o niestosowanie ulgi dla klasy średniej, ponieważ jeśli w deklaracji rocznej okaże się, że ulga należy się pracownikowi, to nadal będzie on mógł z niej skorzystać. 

Rodzina 500 plus. Zmiany w przyznawaniu świadczeń 500 plus dla seniora, ale nie dla każdego. Obowiązują warunki

Gdzie złożyć wniosek o niestosowanie ulgi dla klasy średniej? Oświadczenie musi być dostarczone w odpowiednim terminie

Oświadczenie o niestosowaniu ulgi należy zgłosić u swojego pracodawcy. Trzeba jednak pamiętać, że musi ono być złożone odrębnie dla każdego roku podatkowego. Co więcej, ostateczny termin złożenia wniosku, przypada przed wypłatą pierwszego w nowym roku wynagrodzenia. W praktyce oznacza to, że jeżeli zakład pracy wypłaca pieniądze do końca miesiąca, to wniosek należy złożyć dzień przed uzyskaniem wynagrodzenia. 

Więcej o: