Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Na początku każdego roku, Polacy zwykle zastanawiają się, ile dni ustawowo wolnych czeka ich w nadchodzących miesiącach. Wiele osób chce bowiem rozplanować sobie urlopu tak, by móc skorzystać z jak największej liczby długich weekendów. Oczywiście za święta, które wypadną w sobotę, pracodawca odda nam dzień wolny w innym terminie, jednak nie dotyczy to niedziel, ponieważ, w odróżnieniu od sobotnich dni wolnych, nie zmniejszają one wymiaru czasu pracy w danym okresie rozliczeniowym.
Koniec i jednocześnie początek roku to ten czas, kiedy czeka nas sporo dni wolnych od pracy: 25 i 26 grudnia, a także 1 oraz 6 stycznia. W tym roku święto Trzech Króli wypada w czwartek, a wiele osób zastanawia się, czy 7 stycznia również mamy wolne od pracy. Otóż jest to normalny dzień pracujący, ale można wziąć urlop w pracy, by móc cieszyć się długim weekendem od czwartku 6 stycznia do niedzieli 9 stycznia. Część pracodawców wyznaczyła jednak 7 stycznia jako dzień wolny za 1 stycznia 2022, czyli święto, które wypadło w sobotę.
Zgodnie z Kodeksem pracy pracodawca ma obowiązek udzielenia pracownikowi dnia wolnego za święto, które w danym okresie rozliczeniowym wypadło w sobotę. Potwierdza to art. 130. § 2. Kp
Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.
W związku z tym pracownikowi przysługuje dzień wolny za święto, które miało miejsce właśnie w sobotę.
W 2022 roku czeka na nas 13 dni ustawowo wolnych od pracy. Niestety część tych dni przypada w niedzielę: