ZUS nie wypłaci 200 złotych do emerytury, a wniosku nie złożysz online. Sprawdź, jak zdobyć świadczenie

Emeryci oprócz 13 emerytury, która ponownie pojawi się na ich kontach w 2022 roku, nadal mają szansę na 500 plus dla seniora oraz 200 złotych do emerytury co miesiąc. To ostatnie świadczenie różni się od pozostałych. Nie wypłaci go ZUS, a wniosek musisz złożyć osobiście. To nie jedyne warunki, które trzeba spełnić. Sprawdź, jak otrzymać pieniądze.

W styczniu większość emerytur wzrośnie dzięki zwolnieniu ich z podatku, a to oznacza dużą podwyżkę dla seniorów, która może wynieść nawet kilkaset złotych. Oprócz tego w marcu nadejdzie waloryzacja emerytur, a w kwietniu seniorzy dostaną upragnioną 13 emeryturę.To nie koniec dobrych wiadomości dla najstarszych obywateli. Aktualne jest 500 plus dla seniora, które otrzymają najbardziej potrzebujący. Oprócz wspomnianych świadczeń z ZUS, jest jeszcze jedno, którego ZUS nie wypłaci. To 200 złotych do emerytury co miesiąc, które seniorzy mogą otrzymywać dożywotnio.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Izabela Leszczyna o emeryturach stażowych i pomyśle PO

200 złotych dla seniora co miesiąc, ale nie dla każdego. Ta grupa dostanie świadczenie

200 złotych dla seniora, to dodatek wypłacany szczególnie zasłużonym emerytom. Są bowiem zawody, które mimo ich znaczącej roli dla społeczeństwa, nie zostały dotąd docenione w okresie wieku emerytalnego, po odbyciu służby. Mundurowi mają tzw. emeryturę mundurową, którą mogą pobierać oprócz emerytury cywilnej. 200 złotych do emerytury co miesiąc jest dla strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej, którzy w przeszłości brali czynny udział w akcjach ratowniczych.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać dodatek do emerytury dla strażaków ochotników?

Służba w OSP to nie wszystko. Aby otrzymać 200 złotych do emerytury co miesiąc i pobierać świadczenie dożywotnio, należy mieć ukończony wiek emerytalny 60 lat w przypadku kobiet i 65 w przypadku mężczyzn. Oprócz tego liczy się staż pracy. Wymagana jest służba w OSP przez określony czas: 20 lat (kobiety), 25 lat (mężczyźni), a także branie aktywnego udziału a akcjach.

Jak złożyć wniosek o 200 złotych do emerytury co miesiąc? Nie wypłaci go ZUS

Wniosek o 200 złotych do emerytury można złożyć wyłącznie u powiatowego lub miejskiego komendanta straży pożarnej. Pieniądze będą wypłacane przez MSWiA.

Więcej o: