Emerytura po mężu. Opozycja chce zmian. "To, co proponują to okradanie wdów"

Emerytura po mężu to potocznie nazwa renty rodzinnej. Jest pobierana w sytuacji śmierci jednego z małżonków. Na ten moment, aby pobierać pełną emeryturę swojego zmarłego męża lub żony należy zrzec się swojego świadczenia. Platforma Obywatelska ma pomysł na zmiany.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

W naszym kraju najczęściej zdarza się, że to kobiet pobiera rentę rodzinną. Może to właśnie dlatego potocznie na to świadczenie mówi się emerytura po mężu. Może jednak pobierać ją zarówno kobieta jak i mężczyzna. Jednak w znacznej większości to kobietom bardziej opłaca się, przejąc emeryturę po mężu, z powodu mniejszej kwoty własnego świadczenia, nie jest to jednak 100% świadczenia. Jak komentuje jedna z naszych czytelniczek:

Kobieta powinna dostać 100 procent po mężu jeżeli musi oddać swoją emeryturę. To, co proponują to okradanie wdów.
Zobacz wideo Soboń: W Nowym Ładzie będą też propozycje podatkowe

Emerytura po mężu: kto może ja otrzymać?

Rentę rodzinną może pobierać małżonek zmarłego, ale również jego dzieci, wnuki lub rodzice. Kobieta  może wnioskować o emeryturę po swoim mężu tylko, gdy spełnia jeden z poniższych warunków:

  1. w chwili śmierci męża nie była zdolna do pracy
  2. w chwili śmierci męża miała skończone 50 lat
  3. skończyła 50 lat lub stała się niezdolna do pracy w ciągu 5 lat od śmierci męża, lub do momentu zakończenia opieki nad dzieckiem uprawnionym do renty rodzinnej
  4. wychowuje dziecko (poniżej 16 roku życia lub 18 roku życia, jeśli kontynuuje naukę) uprawnione do otrzymania renty rodzinnej po zmarłym
  5. wychowuje uprawnione do renty rodzinnej po zmarłym dziecko ze stwierdzoną trwałą niezdolnością do pracy lub samodzielnej egzystencji

Renta rodzinna: aby ją pobierać, kobieta musi zrzec się prawa do swojego świadczenia emerytalnego

Niestety w Polsce, aby otrzymać emeryturę po mężu, wdowa musi zrzec się własnego świadczenia emerytalnego. Pieniądze, które otrzyma, nie są jednak równe wysokości świadczenia, które otrzymywał małżonek. W związku z tym warto wykalkulować czy w danym przypadku będzie się to opłacać. Tak wygląda wysokość świadczenia przy pobieraniu pieniędzy przez:

  • jedną osobę - 85% świadczenia
  • dwie osoby - 90% świadczenia
  • przy pobieraniu renty przez trzy osoby lub więcej - 95% świadczenia

Koalicja Obywatelska ma pomysł na zmiany. Uważa, że to sami emeryci zaproponowali pomysł

Koalicja Obywatelska wpadła na pomysł zmian w emeryturach po mężu. Polegać miałoby to na tym, że wdowa lub wdowiec mieli by prawo do zachowania swojej emerytury w całości, a dodatkowo mogliby starać się o prawo do 25 % świadczenia zmarłego małżonka. W sytuacji gdy osoba wolałaby obecną formę wypłaty, nadal byłaby ona możliwa. Jak mówiła Posłanka Koalicji Obywatelskiej Marzena Okła-Drewnowicz, pomysł ten jest inicjatywą samych emerytów.

Więcej o: