Ulga dla klasy średniej a emerytura. Nie każdy senior będzie mógł z niej skorzystać

Od nowego roku zaczął obowiązywać Polski Ład, który przewiduje rewolucyjne rozwiązania podatkowe. Wśród nich znalazła się ulga dla klasy średniej, której celem jest zniwelowanie zmian w rozliczaniu składki zdrowotnej. Niestety w przypadku emerytów, nie każdy będzie mógł z niej skorzystać.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Emerytury w Polskim Ładzie a składki zdrowotne. Kto straci, a kto zyska? [Q&A]

Ulga dla klasy średniej to nowe rozwiązanie Polskiego Ładu, które będzie możliwe do wyliczenia dopiero w deklaracji składanej w 2023 roku. Część osób już teraz jednak liczy straty, które ich czekają, ponieważ jak się okazuje grono osób upoważnionych do skorzystania z nowej ulgi jest nieliczne. 

Czy będzie obowiązywała ulga dla emerytów? Nowy Ład nie dla każdego 

Zgodnie z zapisami z ulgi dla klasy średniej skorzystają wyłącznie osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę oraz przedsiębiorstwa rozliczające się na zasadach ogólnych, których dochody roczne mieszczą się w przedziale 68 412 zł – 133 692 zł. Oznacza to, że nowa ulga nie będzie przysługiwała osobom pracującym na podstawie umów cywilnoprawnych oraz emerytom uzyskującym przychody z tytułu emerytury. 

Pracujący emeryt a ulga dla klasy średniej. Jest pewien haczyk 

Rząd w celu zachęcenia seniorów do kontynuowania aktywności zawodowej wprowadził tzw. zerowy PIT dla osób, które mają już prawo do świadczenia emerytalnego, ale nie zdecydują się jego pobierać. Całkowite zwolnienie z PIT będzie obowiązywało w sytuacji, gdy dochody roczne pracującego emeryta nie przekroczą 85 528 zł. Nie będzie jednak możliwości skorzystania jednocześnie jednak z ulgi dla klasy średniej mimo mieszczenia się w powyżej wskazanym kryterium dochodowym. Emeryci, którzy chcieliby uzyskać ulgę dla klasy średniej zmuszeni są ze zrezygnowania z ulgi PIT-0. 

Ulga dla klasy średniej a emerytura. Szansę na odliczenie jej przez seniorów odrzucił Sejm 

Zaproponowane przez Senat poprawki do Polskiego Ładu przewidywały, że ulga dla klasy średniej miałaby objąć także seniorów pobierających świadczenia emerytalne. Niestety Sejm taką poprawkę odrzucił w związku z czym ulga będzie miała zastosowanie wyłącznie do dochodów z pracy. Seniorzy będą mogli natomiast skorzystać z emerytury bez podatku. Zyski oznacza to jednak wyłącznie dla osób pobierających emerytury do 2500 zł brutto miesięcznie.

Więcej o: