Nastał rok 2022, a wraz z nim zupełnie nowy rozkład kalendarzowy dni wolnych od pracy. Niektóre święta zmieniają swoją datę, a niektóre z kolei wypadają w zupełnie inny dzień tygodnia. Ma to wpływ na cały harmonogram pracowników, a co za tym idzie - przysługujący im urlop. Kodeks pracy zezwala na dni wolne w święta, a także odebranie dnia wolnego za święto przypadające w weekend. Ile takich dni będzie obowiązywało w 2022 roku? Niestety, prognozy nie są najlepsze. Są jednak plusy tej sytuacji.
Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Zgodnie z Kodeksem Pracy, pracownik ma prawo otrzymać dzień wolny za święto wypadające w sobotę. Wynika to z 130 § 2 Kodeksu pracy: „każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin". Tyczy się to pracowników zatrudnionych na umowie o pracę. Pozostali pracownicy ustalają warunki zatrudnienia indywidualnie, np. ze zleceniodawcą. Jeśli osoba zatrudniona np. w gastronomii pracuje w weekendy, a sobota jest jej regularnym dniem pracy, wówczas dzień ten powinien być dla niej po prostu dniem wolnym.
W 2022 roku czekają nas te święta, co dotychczas. Część z nich ma nowe daty. Warto je poznać.
Dobrą wiadomością jest to, że jeśli skorzystamy z dodatkowych dni urlopowych, możemy zyskać aż cztery długie weekendy w roku. Wypadają one kolejno:
W 2022 roku święto w sobotę przypada tylko jeden raz. Niestety, w związku z tym nie zyskamy więcej dodatkowych dni wolnych do odebrania, oprócz 1 stycznia 2022. Sposób i data odebrania tego dnia przez pracowników, jest zazwyczaj z góry narzucona przez pracodawcę. Warto dowiedzieć się tego osobiście.